Menu
Úvod  › 

Je velká rodina lepší, aneb kolik chcete dětí?

Čím větší, tím lepší. Platí to ale i o velikosti rodiny? Máte zůstat raději u jedináčka nebo obligátních dvou dítě, nebo se vaše děti budou lépe cítit ve velké rodině?

Ačkoli ještě v generaci našich rodičů bylo celkem běžné mít víc než tři děti, v současné době už většina lidí sbírá těžko odvahu i na tři potomky. Argumenty pro jedno nebo dvě děti je obvykle nedostatek času, finančních prostředků i energie. Průměrný počet dětí, který připadá na jednu rodinu v České republice je přibližně 1,6. Je velká rodina přežitkem, nebo investicí, která se vám bohatě vyplatí?

Proč do toho jít

Jako rodiče, kteří se rozhodnou pro založení velké rodiny, budete samozřejmě vystaveni větší zátěži a požadavkům než rodiče jednoho dítěte, ale zároveň si budete užívat i více radostí. Spolu s tím, jak budete získávat další zkušenosti, pro vás bude výchova dalších dětí méně náročná a budete mít příležitost víc si užít pozitiv, které rodičovství přináší.

Nepodlehněte dojmu, že pokud si pořídíte jedináčka, budete mu věnovat méně času, než když budete mít více dětí. Děti vyžadují a milují pozornost a společnost, ve větší skupině se dokáží lépe zabavit samy. Jestliže je dítě samo, je pravděpodobné, že nedostatečnou dětskou společnost budete nahrazovat vy.

Podle psychologických výzkumů jsou také děti s několika sourozenci zdatnější při navazování mezilidských vztahů. Odmalička jsou totiž například cvičené v umění naslouchat. Znají také dokonaleji cenu peněz, protože se o hračky a všechno ostatní musí dělit i s někým dalším. Uvědomují si, že nemohou mít všechno a pro získání určité věci nestačí jen ukázat prstem.

Velká rodina, velké výzvy

Pro rodiče představuje samozřejmě velká rodina v jistém smyslu i větší zátěž. Je například nutné naučit se distribuovat svou pozornost spravedlivě mezi všechny děti a věnovat se všem stejně. Stejně tak samozřejmě přistupuje větší finanční zátěž, je nutné započítat do rodinného rozpočtu položky nutné k zaopatření dítěte i například k jeho pozdějšímu vzdělání. Jen málokdo si také může dovolit dopřát například čtyřem dětem cokoli, o co požádají. Na druhou stranu psychologové vyzdvihují význam takového nutného odříkání pro pozdější život dítěte a jeho adaptaci do společnosti.

Pokud se rozhodnete pro rodinu se třemi a více dětmi je nejdůležitější ujistit se, že dokážete zajistit, aby byl každý z vašich potomků zajištěný, a to nejen ve smyslu materiálním ale i psychickém. Je nutné najít si v průběhu týdne alespoň jednou čas na to, abyste se věnovali každému dítěti zvlášť, dali mu prostor na ventilování pocitů, starostí, radostí a vůbec všeho, co vám chce sdělit. Každé dítě je jiné, má rozdílné potřeby a je k němu potřeba přistupovat jako k individualitě. Nesmí získat pocit, že je jen součástí "smečky."

Nejtěžší pozici z tohoto hlediska mají obvykle prostřední sourozenci, kteří se nedokáží prosazovat tak výrazně jako nejstarší a nejmladší. Věnujte jim proto zvláštní péči, podporujte se a povzbuzujte. Stejně tak je důležité, aby většinu nových věcí nedostávalo pouze nejstarší dítě a mladší sourozenci po něm pouze dědili. Děti potřebují mít několik nových věcí, které jsou pouze a jen jejich. Stejně tak musí mít ve vašem bytě místo (stačí i uzamykací šuplík), které je jen jejich a mohou si tam schovávat své tajnosti a soukromé věci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Rodina