Menu
Úvod  › 

Rodinná dovolená: Tipy na její přežití

Doby, kdy jste za pět minut sbalili batoh a vyrazili na čundr, jsou už dávno pryč. Teď trávíte své dovolené s rodinou a to vyžaduje mnohem důkladnější plánování. Jak se dá zvládnout dovolená s dětmi?

Rodinná dovolená se může zvrhnout v absolutní horor s vřeštícími dětmi a otrávenými rodiči. Stejně tak může jít ale o pohodový zážitek s minimem stresu, kdy si odpočinete a vaše děti se budou bavit. Základ úspěchu však tkví v dokonalém naplánování.

Plánujte včas

Výlety a akce na poslední chvíli mají nepochybně své kouzlo; pokud s sebou ovšem nemáte svou rodinu. Jakmile cestujete s dětmi, musíte s přípravou dovolené začít s dostatečným předstihem. Nespoléhejte pouze na katalogy cestovních kanceláří, ale zásobte si i průvodci. Z propagačních materiálů hotelu se totiž obvykle nedozvíte, že je vzdálený dvacet kilometrů od nejbližší civilizace a kromě plavání v bazénu o velikosti větší vany v něm nelze dělat vůbec nic. Zajímejte se o to, jaké jsou v místě možnosti vyžití nejen pro vaše děti ale i pro vás. Jsou v okolí nějaké památky, či zajímavá místa, kam byste mohli jezdit na výlety? Jak daleko jsou například restaurace či obchod s potravinami?

Respektujte osobní preference

Samozřejmě po vás nikdo nemůže chtít, abyste se řídili podle všech vrtochů, které členové rodiny projeví, ale na druhou stranu byste v rámci všeobecné pohody měli respektovat to, co vaši blízcí mají či nemají rádi. Pokud při plánování dovolené zcela vynecháte svou partnerku nebo potomky a nevezmete v potaz žádné z jejich přání, místo harmonického zážitku se připravte na konflikty a nenaladěnou rodinu. Zkuste se společně sestavit seznam oblíbených aktivit a zájmů každého člena rodiny a najít destinaci, kde si každý z vás najde něco svého.

Zkuste také respektovat další aktivity vašich blízkých a naplánovat čas dovolené podle nich. Pokud se kvůli vaší dovolené bude muset dítě vzdát tábora, na který jezdí řadu let a těší se na něj, bude zbytečně zklamané a jeho "nenadšení" poznamená celý pobyt. Stejně tak si při plánování nechte dostatečnou rozervu na aklimatizaci po návratu. Není úplně ideální, aby například hned druhý den po příletu od moře šlo dítě do školy, nebo byla naplánována účast na velké rodinné oslavě.

Vyhněte se přestupům

Pokud cestujete na rodinnou dovolenou letadlem, pokuste se najít přímé lety a omezte přestupování na minimum. Uvědomte si, že s dětmi jste méně flexibilní (což je problém u těsně navazujících letů) a je také mnohem obtížnější zabavit je na několik hodin (to budete muset řešit při velké prodlevě mezi lety). Čím obtížnější a komplikovanější způsob dopravy zvolíte, tím více problémů budete muset řešit a v tím větším stresu budete.

Zlatá střední cesta

Snažte se zvolit optimální míru organizace. Pokud jedete na dovolenou se staršími dětmi nebo teenagery, zcela jistě ocení víc, když jim dáte volnost a necháte jim čas, kdy se budou moci věnovat sami sobě. Proti přílišné organizovanosti budou protestovat a skutečně není potřeba plánovat jim program hodinu po hodině. Malé děti se naopak při nedostatku organizovanosti začnou brzo nudit a budou vyžadovat nějaký program.

Realistická očekávání

Předpokládejte, že se z dovolené vrátíte vyčerpanější, než jste na ní odjížděli, a nebudete moci být zklamáni. V kouzelný zážitek se rodinná dovolená promění až ve vašich vzpomínkách několik let po jejím absolvování. Tehdy už vyblednou všechny bolestné vzpomínky na problémy, komplikace, nehody a hádky, které se s železnou pravidelností objeví na každé podobné akci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Rodina