Menu
Úvod  › 

8 vět, které nikdy neříkejte někomu, kdo se rozvádí

Dozvěděli jste se, že se vašemu kamarádovi hroutí manželství a přirozeně mu chcete vyjádřit podporu. Tyhle věty ale raději spolkněte, pokud nechcete, aby vás fyzicky napadl.

1. "Rozvádí se padesát procent lidí. Nejsi v tom sám."

Ano, to je sice pravda, ale zároveň skutečnost, že se rozvede polovina manželství neznamená, že by to bylo o to méně traumatické. Jednak jde o nepřenositelnou a nesdělitelnou zkušenost a jednak má tento argument podobnou logiku, jako kdybyste nemocného rakovinou utěšovali, že si z toho nemá nic dělat, protože jde o poměrně běžnou chorobu.

2. "Mě stejně přišlo, že se k sobě moc nehodíte."

Přestaňte házet rozumy a hrát si na chytrého, protože vy nejste ani v kůži rozvádějících se, ani jste s nimi nežili jejich vztah. Nevíte, jakými vlnami, emocemi a krizemi si procházeli. Zcela jistě byly v jejich vztahu pozitivní okamžiky a vy nejste v pozici, abyste mohli hodnotit kvalitu jejich svazku.

3. "Já jsem jí/mu stejně nikdy moc nevěřil."

Pomlouvání ex manželky/manžela je samozřejmě tou nejjednodušší a nejsamozřejmější cestou, jak se kamarádovi v krizi zavděčit. Ale uvědomte si, že tím sami sebe zároveň stavíte do poněkud hloupé pozice. Pokud jste měli k jeho ex tolik výhrad, proč jste mu to neřekli už dávno předtím? Aneb po bitvě je každý generálem.

4. "Já ti normálně závidím. Budeš moct začít znovu od začátku."

A nechcete ještě upřesnit, co přesně mu závidíte? Soud? Účty za advokáty? Dělení majetku a tahání se o děti? Výčitky svědomí a přemýšlení o tom, co jste udělali špatně? A s čistým štítem rozhodně začínat nebude, protože bude mít samozřejmě množství závazků.

5. "Já znám vynikajícího rozvodového advokáta. Chceš číslo?"

Myslíte to dobře, ale víte, kolik takových nabídek na spolehlivě nejlepší advokáty na severní polokouli už rozvádějící vyslechl? Až bude chtít kontakt na advokáta, určitě se vás zeptá.

6. "Dej vědět, kdybych ti mohl být nějak užitečný."

Takovéto všeobecné a nicneříkající nabídky jsou v podstatě k ničemu. Jen málokdo dokáže v situaci, kdy se cítí mimořádně zranitelný, požádat o pomoc a přiznat, že si neví rady. Místo toho nabídněte konkrétní pomoc, například s hlídáním dětí, stěhováním a podobně.

7. "Nesnáším ji."

Podobné prohlášení může vydat váš rozvádějící se kamarád, ale nikdy vy. Nezapomeňte, že se stále jedná o matku jeho dětí, k níž má rozjitřené city, a vy nejste v pozici, kdy byste ji mohli tímto způsobem odsuzovat.

8. "Potřebuješ především panáka."

Proč ne. Určitě po rozvodu ocení společnost a trpělivé ucho, do kterého se bude moci vypovídat, nicméně zkuste to udělat za pomoci menšího klišé než je nabídka, že se spolu opijete do bezvědomí. Možná není kostilámající kocovina přesně to, co aktuálně potřebuje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Rozvádíme se...co teď?