Menu
Úvod  › 

Tipy pro otce: Jak zabavit mimino?

I když se vám to při pohledu na toho řvoucího tvorečka zdá neuvěřitelné, můžete si s ním hrát a dokonce ho i zabavit. Poradíme vám jak.

Nejlepším, a vlastně jediným možným, způsobem, jak si hrát s vaším čerstvě narozeným potomkem, je hra na principu stimul - reakce. Následujícími aktivitami můžete rozvíjet smysly svého dítěte:

Rozvíjení zraku

Oči novorozence jsou schopné zaostřit na předmět, který přidržíte maximálně dvacet centimetrů před jeho obličejem, a nejsou schopné rozpoznávat barvy.

Z balíčku karet vyberte srdce a listy. Přibližujte a oddalujte jednotlivé karty od obličeje vašeho potomka. Za několik týdnů zjistíte, že jeho oči reagují na změněnou kartu.

Rozvíjení sluchu

Sluch je plně rozvinutý už u novorozenců, kteří preferují spíše výš položené hlasy před hlubokými. Psychologové tvrdí, že právě proto lidé instinktivně mluví na malé děti vyšším hlasem než normálně.

Na jedné straně hlavičky dítěte cinkněte zvonkem, zatřeste plechovkou s ořechy nebo zachrastěte klíči, až za zvukem otočí svou hlavu, udělejte to samé na druhé straně. Rozvíjíte tak jeho sluch a reakce.

Rozvíjení hmatu

Hmat je jedním z prvních smyslů, které se začínají rozvíjet už v děloze, a u novorozeného dítěte je už plně rozvinutý. Některé tělesné části novorozence, jako například dlaně jeho rukou, chodidla, nebo oblast kolem úst, jsou citlivější než jiné.

Jemně třete různé části těla vašeho dítěte předměty s rozdílným povrchem. Můžete použít například suchou houbu na mytí, hedvábný šátek, koženou rukavici a další. Cvičíte tak jeho hmat.

Rozvíjení čichu

Novorozenci mají výborný čich a během několika prvních dní jsou schopni rozlišit vůni mléka své matky od ostatních žen.

Dejte svému potomkovi očichat několik aromaticky typických potravin, jako je například sýr, ryba či cibule. Možná budete překvapení, že je bude dítě schopné rozlišit.

Rozvíjení chuti

Chuť dítěte se rozvíjí už v děloze a je schopné rozlišovat mezi sladkými chutěmi, které upřednostňuje před kyselými. Nicméně s rozvíjením chuti u dítěte však budete muset ještě chvíli počkat, protože dítě nemůže minimálně další půlrok ochutnat nic jiného než mateřské mléko nebo jeho náhražky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Tatínci