Menu
Úvod  › 

Tipy na rande pro zasloužilé otce

Skutečnost, že jste zapsaný jako otec v rodném listě dítěte nebo dětí, rozhodně neznamená, že pro vás všechny žhavé schůzky už skončily. Přinášíme vám tipy na rande, v jaké už jste ani nedoufali.

Většina otců bez partnerky (ať už rozvedených, po rozchodu, nebo vdovců) by ráda vrátila své mužné akcie zpátky na burzu seznamovacího trhu. Na druhou stranu je brzdí obavy z toho, že coby otcové nebudou mít u žen už žádnou šanci. "Mnoho mužů stále i v dnešní době věří předsudku, že ženy vnímají jejich dítě nebo děti jako zátěž," říká psycholožka Zdena Dušková. "Navíc je svazují obavy, že je na nich otcovství příliš vidět a nedokáží už flirtovat a okouzlit ženu stejně jako dřív. I když se častěji mluví o tom, jak je pro svobodné matky seznámit se s novým partnerem, otcové na tom nejsou o nic lépe."

Ano, samozřejmě existují ženy, které si nedokáží představit, že by něco měly s otcem dětí, ale stejně tak například existují i ženy, které by si nic nezačaly s lékařem. Je to zajisté jejich svobodné právo, na druhou stranu je však také spousta těch, které ocení vaše zkušenosti, zodpovědnost a další charakteristiky, které jste spolu s otcovstvím získali.

Pokud si netroufáte na single, zkuste si domluvit schůzku se svobodnou matkou. Budete tak mít vzájemně jistotu, že ten druhý bude mít pochopení pro omezení (například časová i programová), která se k existenci dětí váží.

Ex faktor

Máte-li dítě, je samozřejmě logické, že k němu patří nějaká matka. Možná jste vdovec, žijete odděleně, jste rozvedení, stále se stýkáte, nebo jste s matkou svého dítěte kontakt už úplně přerušili. Rozhodně se však připravte na to, že se vás na to vaše nová partnerka na některé schůzce zeptá a vás by otázky na podobné téma neměly vyvést z rovnováhy.

Při rozhovoru o matce svého dítěte se snažte vyhnout příliš pozitivnímu nebo negativnímu hodnocení a pokuste se udržet neutrální tón. Jestliže budete příliš kritizovat, budete působit jako bídák, který si své bývalé neváží. Pokud o ní budete mluvit v superlativech, vzbudíte podezření, že svůj vztah k ní nemáte ještě úplně vyřešený a že jste do ní možná ještě zamilovaný.

Stejně tak za žádných okolností nesrovnávejte svou bývalou se ženou, s níž máte právě schůzku. To je nejkratší cesta do pekla. I v případě, že jste ovdověl, nemá smysl tvářit se, že matka vašeho dítěte nikdy neexistovala a neovlivnila váš život. Projevení citů a emocí každá žena ocení a zcela určitě pochopí, že jde o ránu, která se hojí jen velmi pomalu.

Vnitřní úklid

Než se však rozhodnete obléct si sváteční košili a vyrazit na rande, měli byste si především udělat pořádek sami v sobě. Jít na rande po několika letech může být velmi vzrušující, ale to ještě neznamená, že chcete hned po hlavě spadnout do dalšího vztahu. Odpovězte sami sobě upřímně na otázku, jestli se chcete jen pobavit, nebo hledáte seriózní vztah. Stejně tak je zcela legitimní, pokud ještě na seriózní schůzky nemáte náladu.

Buďte ke své nové partnerce upřímní a hned od začátku jí vysvětlete, jestli hledáte spíš kamarádku nebo matku svého dítěte.

"Je samozřejmé, že vaše dítě je důležitou částí vašeho života, ale konverzací o něm byste rozhodně neměli strávit víc než polovinu celkového času schůzky" upozorňuje psycholožka. "Uvědomte si, že pro vaši partnerku je to přece jen cizí dítě a bude potřebovat určitý čas, než si na něj zvykne."

Na schůzky své dítě rozhodně neberte a s představením nové partnerky počkejte, dokud si nebudete jistí, že jde o skutečně vážný vztah. Nenechte svého potomka, aby si vytvořil vztah k ženě, která za několik týdnů z jeho života zmizí a vystaví ho tak zbytečné frustraci. Stejně tak se ani nenechte přemluvit k předčasnému seznámení s dítěte, i v případě, že vás o to nová partnerka sama požádá. Vysvětlete jí, že se na tento krok ještě necítíte a že potřebujete víc času. Vnímavá žena to pochopí, nebude na vás naléhat a načasování vzájemného představení s dítětem nechá zcela na vás.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Tatínci