Menu
Úvod  › 

10 překvapivých skutečností pro čerstvé otce

Jasně, že po jejím porodu vás překvapí mnohem víc věcí než vaši partnerku. Ona je totiž na rodičovství připravena lépe než vy. Těchto deset věcí pro vás bude nejspíš největším šokem.

Zatímco ona nosila dítě devět měsíců ve svém břiše a připravovala se na svou rodičovskou roli každý den a každou hodinu, vy jste do role otce zkrátka skočili po hlavě. Může to být poměrně šokující zážitek. S těmito věcmi raději počítejte předem.

1. Silné emoce

Připravte se na to, že síla emocí, když poprvé uvidíte svého potomka, vás srazí na kolena. Nic podobného jste nikdy nezažili a zažijete to znovu až u dalšího dítěte. Možná budete i brečet a zdaleka nebudete první.

2. Spánek? Nesmysl

Na dítě se strašně těšíte, vymýšlíte všechno možné, co s ním budete dělat. To ale ještě nevíte, že zaplatíte velmi vysokou daň ve formě spánkové deprivace. Pokud předpokládáte, že váš život půjde dál stejně jako doteď, budete nejspíš v šoku, co několik probdělých nocí provede například s vaší výkonností v práci.

3. Kauza poprodní deprese

Předem se připravte na to, že poporodní deprese změní vaší partnerku k nepoznání. Bude mít depresivní záchvaty, výkyvy nálady a připravte se na další roztomilosti. Navíc se její poporodní blues může přenést i na vás. Můžete mít pocit, že novou roli nezvládáte, že váš život už nikdy nebude stejný ani zajímavý. Jde o normální pocity, které časem zmizí.

4. Nová témata konverzace

Pokud vám připadá neuvěřitelné, že byste se někdy mohli se svými přáteli bavit o miminech, raději se na to rychle připravte. Alespoň to pro vás nebude takový šok, až se uslyšíte mluvit o kojení, epiduralu, jednorázových plenách a dalších skutečně vysoce zajímavých tématech. Nebojte se, očekává se to a vaši přátelé to pochopí.

5. Interakce mezi vámi a vaším dítětem

Zvlášť pokud půjde o váš první intenzivnější kontakt s nemluvnětem, můžete být poměrně v šoku. Počítejte s tím, že většina novorozenců provřeští, propláče a prořve většinu svého bdělého stavu. Nebuďte překvapený, že plena je plná prakticky ve stejném okamžiku, kdy jste ji dítěti vyměnili.

6. Váš vztah s partnerkou

Ať už jste měli jakýkoli vztah, po narození dítěte už prostě nejde jen o vás dva a nikdy nepůjde. Je normální, když žárlíte, a cítí to tak většina otců. Často vás podobné city přepadnou v okamžiku, kdy jí vidíte kojit. Je normální, že vás přepadne žárlivost, když vidíte toho malého tvora přisátého k bradavkám, kterých vy jste se už několik týdnů nemohli ani dotknout. Možná ho chvílemi budete vnímat jako vetřelce, který se vetřel mezi vás a vaší partnerku. To ale časem přejde.

7. Strach

Role otce je spojená s odpovědností a vy to velmi dobře víte. Je běžné, pokud máte strach, že nedokáže naplnit očekávání a požadavky vaší partnerky a vašeho potomka.

Navíc má spousta mužů strach starat se o dítě. Je tak křehké a vypadá to, že není nic jednoduššího, než mu něco utrhnout, rozbít, čí zlomit. Ale i tohle se poddá a budete brzo dokonce schopní identifikovat, co vám chce říct tím kterým druhem pláče.

8. Ambivalence

Samozřejmě, že své dítě milujete, ale zároveň cítíte lehké nutkání vrátit ho zpátky do porodnice. Když si uvědomíte, do jaké míry ten mrňous změnil váš život, je pochopitelné, že se nebudete každou minutu rozplývat nadšením nad jeho existencí. Máte na to právo.

9. Naprostý zmatek

Dítě vám dokonale přehází dosavadní život. Všechny vaše potřeby, přání a touhy přestanou dočasně platit a všechno se podřídí tomu, co chce to mrňavé stvoření. Brzy se vám ale podaří najít nový rytmus a řád dní. Rozhodně se nemusíte bát, že dítětem váš život skončí.

10. Nutnost organizace

Zapomeňte na to, že byste si vyskočili jen na jedno pivo přes ulici tak, jak jste byli zvyklí. Všechny záležitosti si budete muset mnohem lépe organizovat a plánovat, protože dítě prostě nemůžete nechat na půlhodiny doma samotné. Ale nebojte se, brzy se to naučíte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Tatínci