Menu
Úvod  › 

8 obav, které trápí budoucí otce

Zjistili jste, že je těhotná. Přirozeně máte radost, jenže si zároveň vůbec nejste jistí, že to zvládnete. Tady je osm strachů, kterými nejčastěji trpí budoucí otcové.

Jedna věc je zkrátka jistá, zřejmě nikdy v životě nezapomenete na okamžik, kdy vám řekla, že je těhotná. Nyní stojíte tváří v tvář nové roli otcovství a jste z toho logicky pořádně vyplašení. Nebojte se, nejste v tom sami. Tady je osm nejobvyklejších obav, kterými se trápí muži, jejichž partnerka čeká dítě.

1. Zvládnu její nálady?

Změny nálad jsou normální součástí jejího těhotenství a i když připomíná nejvíc ze všeho přetopený kotel, který může každou sekundu bouchnout a vyletět do povětří, nemůže za to. I když se vám to zdá k nesnesení, pokuste se s ní najít nějaký způsob komunikace, až se jí hormony zase vrátí zpátky, bude vám opravdu vděčná.

2. Nebudeme mít dost peněz

Nikdo nepochybuje o tom, že pořízení rodiny je skutečně nákladná záležitost. Pokud jste si nekoupili domácí kino a sporťák doteď, na dalších dvacet let na ně můžete zapomenout. Je nám líto, ale nemáme pro vás žádná slova útěchy, dítě prostě stojí spoustu peněz. Podle propočtů finančních expertů dáte za první rok dítěte 50 000 Kč, další dva roky si připravte také tolik a pak už se náklady budou jen zvyšovat.

3. Už nikdy neuvidím své kamarády

Teď když máte rodinu, váš život se s definitivní platností změnil. Je samozřejmě důležité, abyste trávil dost času se svou rodinou. Ale na druhou stranu je také důležité, abyste se vídali i se svými kamarády a vůbec lidmi mimo rodinu. Pokud si alespoň na chvíli neoddychnete od svých otcovských povinností, budete se za čas cítit vyčerpaný.

4. Sex už nebude, co býval

Je normální, že se ženám v průběhu těhotenství mění libido. Zkuste porozumět tomu, že vaše partnerka prochází emočními a tělesnými změnami. Na druhou stranu se nemusíte bát, že půjde o definitivní stav. V průběhu těhotenství na ni netlačte, vsaďte na romantiku, soustřeďte se na předehru a intimitu. K vášnivému sexu se vrátíte zase po porodu.

5. Nezvládnu porod

Příliš mnoho se díváte na televizi. Porod rozhodně není procházka růžovým sadem, ale na druhou stranu, jakmile v nemocnici uslyšíte poprvé plakat své dítě, okamžitě na všechny negativní pocity zapomenete a ten zážitek už nikdy nic nepřebije.

6. Při porodu omdlím

Opět jeden z rozšířených mýtů. Většina mužů je porodem natolik fascinována a pohlcena sílou zážitku, že si na nějaké mdloby ani nevzpomenou.

7. Nebudeme mít zdravé dítě

Přestaňte hysterčit. Sedmadevadesáti párům ze sta se narodí zdravé dítě. Pokud má vaše partnerka těhotenství bez komplikací a dbá na sebe, nemáte se absolutně čeho bát.

8. Nebudu dobrý táta

Přestaňte se strachovat, že nebudete dobrým otcem, protože je to nesmysl. Jakmile bude váš potomek na světě, zafungují vaše přirozené instinkty a všechno zvládnete levou zadní.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Tatínci