Menu
Úvod  › 

8 tipů pro otce na mateřské

Zůstali jste doma s dítětem a teď máte pocit, že se nejspíš zblázníte. Nabízíme vám osm tipů od zasloužených otců, které vám pomohou přežít.

Ještě před několika lety byla situace, kdy zůstal doma s dětmi otec, zcela nepředstavitelná. V současné době se počet otců na mateřské dovolené stále zvyšuje. Jak se vypořádat s mateřskou, na které zůstane otec? Inspirujte se osmi tipy od zasloužilých otců:

1. Ujasněte si se svou partnerkou povinnosti

Je zcela klíčové, abyste co nejdřív se svou partnerkou prodiskutovali své povinnosti a to, co se od vás očekává. Nebavte se spolu pouze o záležitostech, které přímo souvisí s výchovou a péčí o dítě. Proberte i například, jak to bude s vařením, domácími pracemi, kdo bude k dítěti vstávat v noci, kdo o víkendu, jak to bude s volným časem. Tím, že tyto záležitosti proberete předem, předejdete v budoucnu konfliktům a nedorozuměním.

2. Najděte si čas pro sebe

Tím, že jste s dítětem celý den doma, nemáte pevně ohraničenou pracovní dobu a budete pro sebe jen těžce hledat volný čas. Je důležité, abyste si jej pro sebe cíleně udělali. Domluvte se s partnerkou, že si uchováte alespoň některé své koníčky, nechte si čas na setkání s kamarády.

3. Berte svou "práci" vážně

Péče o dítě na plný úvazek je práce jako kterákoli jiná. Berte ji proto vážně a snažte se uspět tak, jak byste se snažili v jakémkoli jiném zaměstnání.

4. Uvažujte o budoucnosti

Uvědomte si, že s dítětem doma nezůstanete navěky a je důležité, abyste nezakrněli a dál se vzdělávali ve svém oboru. Snažte se zůstat v kontaktu se svým zaměstnáním, vyhledávejte aktivně informace a klidně se domluvte i na částečné spolupráci.

5. Buďte v kontaktu s ostatními rodiči

Nejste v tom sami, ale pokud se budete izolovat od ostatních rodičů, budete si tak brzo připadat. Je jasné, že se vám, minimálně zpočátku, nebude chtít vyrážet na hřiště nacpaná maminkami s vřískajícími ratolestmi, ale překonejte se. Společnost ostatních rodičů s dětmi prospěje nejen vašemu potomkovi ale i vám.

6. Stanovte si řád

Pevný řád a rozvrh dětských aktivit (doby, kdy dítě jí, spí, chodíte ven...) je velmi důležitý nejen pro vás ale i pro vaše dítě. Pokud bude dítě vědět, kdy může jakou aktivitu očekávat, bude mnohem klidnější a ukázněnější.

7. Choďte ven

Velmi snadno se začnete cítit unaveni ze všech domácích i rodičovských povinností. Snažte se proto chodit co nejčastěji s dětmi na čerstvý vzduch. Ven byste se se zdravými dětmi měli podívat minimálně dvakrát denně a to i přes zimu. Pohyb prospěje všem zúčastněným.

8. Řekněte si o radu

Nejste robot a je v pořádku, že se občas cítíte bezradní a na dně. A stejně tak je v pořádku, když požádáte své okolí o radu nebo o pomoc. Není nic špatného na tom, když si například najmete pomocnici do domácnosti, nebo zavoláte o radu své matce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
V čem jsou otcové lepší než matky
Test: Jste připraveni být otcem?
Děti starších otců jsou častěji duševně nemocné
Matka s r. o.: Diagnóza otec (14. díl)
Proč by muži měli mít děti