Menu
Úvod  › 

Rychlé tipy pro novopečené otce

Držíte v náručí svíjející se řvoucí balíček a najednou vám dojde, že je to navždy a vy vlastně ani pořádně nevíte, co si s ním máte počít. Klid! Přinášíme vám několik tipů, díky kterým zvládnete novorozence s přehledem.

Sbírejte informace

Promluvte si s lidmi, kteří už mají patřičné zkušenosti a nechte si poradit. Ptejte se nemocničního personálu, dětských lékařů, kolegů v práci, kamarádů v hospodě, zkrátka kohokoli, kdo má vlastního potomka, nebo má s malými dětmi zkušenost. Čím víc informací, postřehů a rad budete mít, tím si budete jistější. Nikdo neříká, že se všemi těmi moudry musíte posléze řídit a že zužitkujete všechny postřehy. Brzy budete schopní oddělit užitečné tipy od planých keců, ale dostatečná informovanost je vždy k užitku.

Řiďte se instinkty

Důvěřujte svým instinktům. I když vám to možná připadá jako poněkud spirituální metoda, vaše instinkty vám nejlépe poradí, jak to zvládnout. Nemá je zakódované jen vaše partnerka, ale sídlí i ve vašich genech; ostatně vaši předci vychovali už pěknou řádku potomků. Když dáte věcem volný průběh, budete možná sami překvapeni, jak snadno se s novým členem vaší domácnosti sžijete.

Nacvičujte

Co nezvládnou vaše instinkty, doplníte praxí a zvykem. Nenechte se mýlit; ani vaše partnerka nemá geneticky zakódované přebalování nebo koupání dítěte. Všechno se musela naučit a postupem času v tom získala zručnost. Není nejmenší důvod, proč by se to samé nemělo podařit vám. Ostatně ze svých chyb se můžete jen poučit

Trpělivost a optimismus

Pokud máte rádi klišé, můžete si opakovat, že Řím také nepodstavili v jednom dnu. Snažte se být trpělivý a pozitivně naladění. To neplatí jen v případě vašeho dítěte ale především pro vaší partnerku. Po porodu to s ní možná budete mít těžší, ale na druhou stranu jste se s jejími zjitřenými emocemi prali nejspíš celé těhotenství, takže už vás to nemůže ani překvapit. Pořád si říkejte, že devět měsíců nosila vaše dítě, pak ho v bolestech porodila a teď se o něj od rána do večera stará, přičemž jí náladu nevylepšuje ani vytahané břicho a deset kilo navíc. V podstatě má nárok být rozmrzelá a náladová, obvykle jde však jen o dočasnou záležitost.

Pozor na matky a tchyně

Nikdo nepochybuje o tom, že vaše matka svou roli zvládla (ostatně jinak byste se nedožili tak vysokého věku), ale to neznamená, že její způsob přebalování, oblékání, krmení, koupání a výchovy je jediný správný. Nenechte se komandovat a mluvit si do toho, jak své dítě vychováváte a opatrujete. Pokud máte vyzkoušené, že je váš potomek spokojený v jednom tričku, není nejmenší důvod oblékat mu ještě svetr, mikinku, kabátek a bundičku jen proto, že si vaše matka myslí, že mu musí být zima.

Oční kontakt

Miminka milují oční kontakt, potřebují jej a vyhledávají. Ujišťují se tak o vašem zájmu, lásce a pozornosti. Dopřejte jim ho co nevíc a brzy zjistíte, že očním kontaktem můžete miminko například účinně uklidnit a ukonejšit.

Užijte si to

I když vám to možná zpočátku tak nepřipadá, otcovství je to nejkrásnější, co vás mohlo potkat. Dokonce si u toho časem užijete i spoustu legrace. Snažte si se svým dítětem vybudovat zdravý vztah hned od začátku a projevujte mu svou lásku. Jednou vám to stonásobně vrátí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Tatínci