Menu
Úvod  › 

Jak může otcovství změnit život muže?

Je známo, že budoucí matky zažívají již během těhotenství tzv. syndrom hnízdění ? chystají děťátku výbavičku, upravují pokojíček, přerovnávají postýlku a zdobí si ?hnízdečko lásky?. Zkrátka jsou pod palbou hormonů a vše prožívají tak nějak více intenzívně. A porodem to samozřejmě nekončí, ba právě naopak.

Muže otcovství do určité míry změní také, ale rozhodně ne tak razantně. Ono v podstatě záleží i na tom, jak moc si muž přál stát se otcem. Markantní rozdíl je v tom, zda se otcem poprvé stává muž ve věku kolem 30 či 40 let, kdy vyloženě pocítil touhu zanechat na tomto světě po sobě odkaz v podobě potomka nebo dvacetiletý klučina, který se stal otcem náhodou, ale postavil se k tomu čelem. Takže nejde srovnávat všechny otce.

Zdroj:Otcovství

Není otec jako otec

Neměl-li muž rozum do teď - nebude jej mít ani po narození dítěte. Rozhodně nepočítejte s tím, že příchod nového člena rodiny změní vašeho partnera. Pokud se choval neomaleně předtím, bude neomalený nadále.

Pravdou je, že některý je od samého počátku jako ve snu, ale pro mnohé chlapy začne mít otcovství význam ode dne, kdy mu dítě prvně řekne tati a může si jít se synem zahrát fotbal. Ale jsou tatíci, kteří se vidí naopak v holčice a je pro ně doživotní princeznou. Opravdu nejde házet všechny do stejného pytle. Nicméně...jak se takovému muži změní život? No hodně.

Čas trávený s dítětem je důležitý

Existují studie, které poukazují na to, že otec používá při péči o dítě totožné nervové obvody, jako matka. Otcové podstupují podobné hormonální změny, jako maminky, což ovlivňuje jejich chování. Jestliže je muž po delší dobu vystaven přítomnosti dítěte, začne se přizpůsobovat úloze pečovatele. Přetvoří se jeho vzorce chování i emocionální angažovanost - stejně jako u matek. Ovšem za předpokladu, máme-li na mysli zralého muže, který svou rodinu či dítě spatřuje jako prioritu. V opačném případě platí, že není otec jako otec.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Články ze života