Menu
Úvod  › 

6 každodenních záhad ze života rodičů

Proč se miminkům mění barva očí a vypadají jim první vlásky? Proč oblékáme holčičky do růžové a kluky do modré? Anebo jak je možné, že váš manžel nikdy nepozná, že je dítě pokakané? Hledali jsme odpověď na každodenní záhad ze světa dětí a rodičů.

Proč dětem první vlásky vypadají?

Úplně ze stejného důvodu, jako začnou po porodu začnou vypadávat hrsti vlasů vám - kvůli poklesu hormonů. Vysoká hladina estrogenu ve vašem těhotném těle způsobí růst a zlepšení kvality vlasů nejen u vás, ale i u vašeho nenarozeného dítěte. Po porodu klesne hladina estrogenu nejen u vás, ale samozřejmě i u vašeho dítěte, které už nezásobujete hormony ze svého těla. Přibližně dalších šest mesíců proto začnou vlasy vašeho dítěte vypadávat (u vás tento nepříjemný efekt bude trvat možná i delší dobu). Druhé vlasy u dítěte jsou obvykle tmavší a poněkud hrubější než první "ochmýření."

Je pro ostatní savce porod také tak bolestivý?

Vzhledem k tomu, že většina savců u porodu nevydává žádné bolestivé zvuky, většina lidí předpokládá, že je tudíž porod nemůže bolet. Podle odborníků je to však spíš proto, že se snaží při porodu zůstat tiše, aby nepřilákala pozornost predátorů a nestala se tak jejich snadnou obětí. Podle síly svalových kontrakcí lze však předpokládat, že většinu savců bolí porod úplně stejně jako lidské matky.

Proč se dětem mění barva očí?

Dětské zorničky prodělávají po porodu velkou změnu. V okamžiku narození neobsahují dostatek pigmentu, melaninu, který zodpovídá za zelenou, nebo hnědou barvu očí. Právě proto jsou oči všech novorozených dětí modré. Mezi šestým a dvanáctým měsícem se barva zorniček dítěte začne obvykle měnit a pouze u těch dětí, které nemají dostatek melaninu, zůstane modrá barva zorniček po celý život. Děti s modrýma či šedýma očima mají obvykle i světlou pokožku, která dobře absorbuje vitamín D. Na druhou stranu lidé s tmavšíma očima a tmavší pletí mají menší riziko, že se u nich rozvině rakovina kůže.

Jak to, že muži téměř nikdy necítí podělanou plenku?

Vědci zjistili, že ženy mají lepší čich než muži a také dokáží lépe rozlišovat mezi jednotlivými pachy. Jednou z věcí, které ženy dokáží lépe čichem identifikovat, je klíčová komponenta dětské stolice. Pravděpodobně v tom hrají roli hormony. V průběhu ovulace a těhotenství dochází ke zvýšení hladiny estrogenu, který právě přispívá ke zlepšení čichu.

Jak to, že má dítě dolíčky po vás a tvar očí po otci?

Pokud jeden z vás vlastní takzvaný dominantní gen, má vaše dítě padesátiprocentní šanci, že podědí charakterisku, kterou s sebou gominantní gen nese. Kromě dolíčků ve tvářích to může i důlek v bradě, vlasová linie ve tvaru V, schopnost stočit jazyk do ruličky, nepřirostlé ušní lalůčky, extrémní pohyblivost klouvů, nebo druhý prst na noze delší než palec.

Proč se děvčeta oblékají do růžové a kluci do modré?

Tato barevná "pravidla" jsou relativně nová. Podle historiků všechna mimina jakéhokoli pohlaví nosila velmi dlouho jednotně bílé oblečení, protože se dalo dobře vyvářet a tím dezinfikovat. Teprve na začátku dvacátého století začalo do dětského šatníku pronikat barevné oblečení (spolu s tím, jak se začalo rozvíjet barvení látek a šetrnější způsoby praní prádla). Ještě v šedesátých letech byli ale chlapci běžně oblékáni do růžové, teprve později se začalo s genderovým rozdělováním barev na růžovou a modrou.

Jak to, že se vaše dítě probouzí s hlavou v nohách postele?

Naprostá většina dětí se dokáže během noci otočit o sto osmdesát stupňů a skončit na úplně opačném konci postele. Podle odborníků je to způsobeno tím, že děti střídají spánkové pozice mnohem rychleji a častěji než dospělí. Navíc jsou v průběhu noci také mnohem častěji vzhůru než dospělí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 věcí, které skutečně neříkejte svobodným matkám
Největší nesmysly, které kolují na internetu
11 věcí, o kterých si myslíte, že jsou pravda. A nejsou!
8 typů matek, které se nejčasteji vyskytují na Facebooku
Otázky, které si klade každý rodič (a odpovědi na ně)