Menu
Úvod  › 

Tříminutový test: V jaké formě je vaše srdce?

Kardiovaskulární onemocnění jsou zabijákem číslo jedna. Hrozí i vám, nebo je vaše srdce ve vrcholové formě? Otestujte se hned teď.

Návod jak se otestovat: Každá testová otázka je ohodnocena daným počtem bodů. Tyto body, uvidíte vlevo vedle odpovědí v závorce. Vyberte jednu odpověď a body si zapište na kousek papírku. Poté co odpovíte na všechny otázky, tyto body sečtěte. Součet bodu slouží k vyhodnocení testu, které je na konci článku.

Podle nejnovější zprávy Center sof Disease Control and Prevention v Atlantě klesl počet žen, které umírají na kardiovaskulární onemocnění mezi lety 2000 a 2005 o deset procent. To je sice vynikající zpráva, nicméně skutečností zůstává, že většina mladých žen toto riziko stále podceňuje a má pocit, že se jich netýká, nebo že by se jím měly zabývat až za několik let. Přitom právě podle statistik u žen ve věku mezi pětadvaceti a čtyřiatřiceti lety došlo k poklesu kardiovaskulárních onemocnění o pouhé jedno procento.

Podle expertů na tom nese hlavní vinu neochota mladších pacientek jakkoli měnit svůj životní styl. Starší lidé přece jen vnímají riziko srdečního onemocnění jako reálnější a jsou připraveni udělat pro prevenci větší ústupky ze svého současného životního stylu. K tomu, abyste zjistili, jak je na tom právě vaše srdce, stačí odpovědět na následujících sedm otázek, které ve spolupráci s odborníky, sestavil magazín Glamour:

1. Mluvila jste někdy o kardiovaskulárních onemocněních se svým lékařem?

Zdravotní rizika související přímo s kardiovaskulárním onemocněním, jako je například vysoký krevní tlak či diabetes typu 2, se u žen objevují stále v časnějším věku. Rozhodně byste měla svého lékaře na preventivní prohlídce požádat o provedení testů, které odhalí, zda nespadáte do některé z rizikových skupin.

2. Trpí (nebo trpěl) někdo v rodině kardiovaskulárním onemocněním?

Pokud vaši rodiče onemocněli v časném věku (otec před pětapadesátými, matka před pětašedesátými narozeninami) kardiovaskulárním onemocněním, stoupá vaše riziko o sedmdesát procent. Stejně tak zvyšuje pravděpodobnost, že se vás bude týkat srdeční onemocnění, skutečnost, že stejným typem nemoci trpí někdo z vašich sourozenců. Proto by také součástí lékařské konzultace vždy měla být rodinná anamnéza.

3. Jaký je váš obvod pasu?

Ženy s obvodem pasu větším než 89 cm mnohem častěji umírají na kardiovaskulární onemocnění. Dokazují to závěry dlouhodobých výzkumů uskutečněných na Harvard Medical School. Přitom ke snížení obvodu pasu a tím i rizika stačí relativně málo: třikrát až čtyřikrát týdně zařadit do svého programu hodinu aerobní aktivity.

4. Kouříte?

Nedávno uskutečněný výzkum z University of Maryland dokázal, že mladé kuřačky mají devětkrát větší riziko, že je postihne mrtvice nebo infarkt než stejně staré nekuřačky. Chemikálie obsažené v cigaretách ovlivňují vaše srdce a krevní oběh i v případě, že jste pouze sváteční kuřačka. Riziko potom rapidně vzrůstá, pokud současně s kouřením užíváte ještě hormonální antikoncepci.

5. Chrápete?

Chrápání může být jedním ze symptomů spánkové apnoe, poruchy, při níž dochází v průběhu spánku ke krátkým zástavám dechu. Odborníci už dávno zjistili, že právě apnoe může zvyšovat riziko srdečního záchvatu, protože v jejím důsledku dochází ke zvýšení krevního tlaku.

6. Kupujete si bílé, nebo tmavé pečivo?

Pokud si dáte o jednu porci celozrnného pečiva či cereálií denně navíc (tj. plátek celozrnného chleba, nebo půl šálku neloupané rýže), snižujete riziko srdečního selhání o sedm procent. Vynikající službu vašemu srdci totiž prokáže vláknina, která je v cereáliích obsažená.

7. Jak jste aktivní?

Pokud se denně věnujete fyzické aktivitě méně než půl hodiny, vaše srdce je v ohrožení. Lidé se sedavým způsobem života mají téměř dvakrát větší riziko, že je postihne kardiovaskulární onemocnění než ti, kteří se věnují pravidelně pohybu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Ženy