Menu
Úvod  › 

Nebezpečná kabelka: Nenápadné riziko pro vaše zdraví

Napadlo vás někdy, že vaše kabelka může být vlastně nebezpečná a ohrožovat vaše zdraví? Zjistěte, na co byste si měla dát pozor a co raději rovnou vyhodit.

Nejprve si udělejte malý test; kdybyste se dostala do rubriky časopisu, kdy se fotí obsah kabelek celebrit, jak by vypadala fotka vaší kabelky? Pravděpodobně by tam nebyl kožený diář od Chanela, zbrusu nová rtěnka v nejmódnějším odstínu a značkový přívěsek pro štěstí. Pokud jste stejná jako většina žen, mnohem pravděpodobněji obsahuje vaše kabelka změť papírových kapesníků, účtů, propisek, prošlých líčidel a dalších veskrze neatraktivních věcí.

Věděla jste například, že kabelka obsahuje víc mikrobů než vaše toaleta? Už proto byste neměla její pravidelnou údržbu a očistu podceňovat:

Zásobárna bacilů

Klasickým příkladem, jak si sama kontaminujete vlastní kabelku, je situace, která se týká téměř každého: Vysmrkáte se a kapesník odložíte do kabelky. Problém je v tom, že viry způsobující nachlazení, zůstávají aktivní dalších čtyřiadvacet hodin i více. Pokud svou kabelku používáte jen vy sama, přenos samozřejmě nehrozí, ale pokud se vám v ní občas prohrabují například vaše děti, mohou se nakazit právě touto cestou.

Dalším poměrně rozšířeným zlozvykem je nošení sportovního oblečení a bot mezi běžnými věcmi v kabelce. Typické je to zejména pro ženy, které si chodí zacvičit rovnou z práce a nechtějí s sebou nosit dvě zavazadla. Jenže právě v této situaci hrozí nákaza například salmonelou nebo E. coli. Zatímco viry po nějaké době hynou, bakterie (jako je právě například salmonela) se na podrážkách vašich bot (nebo kdekoli jinde) ještě rozmnoží, takže po čtyřiadvaceti hodinách jich bude ve vaší kabelce několikanásobně víc. Sportovní oblečení a především boty byste měla nosit v kabelce vždy v igelitové tašce, oddělené od ostatních věcí.

Dalším zdrojem mikrobů ve vaší kabelce jsou líčidla. Výzkum provedený na College of Optometrists ukázal, že dvaadevadesát procent žen používá řasenku déle než doporučovaných šest měsíců, a riskují tak oční infekci.

Kolik váží?

Podle doporučení americké asociace chiropraktiků by kabelka neměla vážit víc než deset procent ženiny váhy. Příliš těžká kabelka způsobuje bolesti krku, zad a ramen, stejně tak může být příčinou bolestí hlavy, či brnění rukou. Problémy jsou většinou zapříčiněny způsobem, jakým ženy kabelku nosí. Tím, že nosíte kabelku stále na jednom rameni, dochází po čase ke změnám svalů ramene. Měla byste proto střídat ramena, na nichž kabelku nosíte. Ještě větší službu vašemu tělu prokáže batoh, který byste měla používat vždy, když s sebou nosíte víc věcí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Ženy