Menu
Úvod  › 

Kojení na veřejnosti: Jak na to

Pro někoho je pohled na kojící matku na veřejnosti pobuřující a naprosto nepřijatelný. Pro jiné jde o naprosto přirozenou záležitost. Máte kojit na veřejnosti a jak na to jít?

V mnohých částech světa je pohled na kojící matku naprosto běžným aspektem každodenního života. Nicméně v západní Evropě ještě stále řadu lidí kojení na veřejnosti pohoršuje. Jak je to tedy s kojením na veřejných místech?

Vaše právo

Pokud máte chuť na veřejnosti kojit, nenechte se nikým znechutit. Pohoršení veřejným kojením jsou obvykle pouze lidé, kteří dokáží na ženská ňadra nahlížet pouze ze sexuálního hlediska, a nevnímají je jako součást základní biologické funkce - krmení dítěte. Kojení je naprosto přirozenou součástí života a není jediný důvod, proč na veřejnosti krmit dítě z láhve jen proto, aby se přihlížející necítili pohoršeni. Mějte na paměti, že případné pohoršení, které vzbuzuje vaše kojení, je pouze problémem přihlížejících nikoli vaším.

Z právního hlediska máte v České republice právo kojit své dítě kdekoli na veřejnosti. Na druhou stranu byste měla respektovat nejen právo ale i zvyky v cizích zemích, které navštívíte. I když vám kojení na veřejnosti připadá přirozené, respektujte lokální zvyky. Pokud jste kolem sebe neviděla žádné matky kojící na veřejnosti, nebojte se zeptat. Na otázku ne/vhodnosti kojení na veřejnosti vám ráda odpoví jakákoli místní žena.

Zařiďte si pohodlí

Každé ženě je příjemné něco jiného a každá pociťuje jinou míru studu. Pro některou je nepřijatelné, aby cizí lidé viděli její prsa a snaží se mít i na veřejnosti co nejvíc soukromí, jiné zase kojení přijde natolik přirozené, že necítí potřebu prsa schovávat. Zpočátku vám však nejspíš bude připadat kojení na veřejnosti "divné" a budete potřebovat určitý čas, než si na něj zvyknete. Ostatně stále jde o intimní partie vašeho těla, která běžně na veřejnosti nevystavujete. Navíc diskrétnost nemá nic společného se studem nebo hanbou za to, že krmíte své dítěte.

Klasickým problémem matek, které poprvé kojí na veřejnosti, je hledání pozice, ve které by diskrétně mohly nakojit své dítě. I když vám doma kojení nedělá problémy, na veřejnosti můžete být zmatená a netrpělivá; dítě vaše napětí cítí, hůře pije a pláče. Zkuste se oprostit od pocitu, že se na vás všichni kolem dívají. Představte si sebe v jejich situaci; zírala byste na kojící matku, nebo byste na ní jen okamžik spočinula pohledem a věnovala se vlastním záležitostem? A přesně tak to mají všichni ostatní; většina lidí se bude věnovat konverzaci nebo jiným soukromým činnostem a nebude mít zájem okukovat vaše prsa. Navíc jakmile si na kojení na veřejnosti zvyknete, stane se to pro vás přirozenou součástí života, kterou budete zvládat jen jakoby mimoděk.

Tipy pro kojení na veřejnosti

Pokud si nejste jistá, jestli můžete na tom kterém místě kojit, klidně se zeptejte. Budete tak mít pocit většího pohodlí a pohody. Pokud víte, že budete kojit na veřejnosti, patřičně se oblečte. Vezměte si tričko nebo košili, které se dají rozepnout a nemusíte je vyhrnovat. Stejně tak investujte do mateřské podprsenky, u které můžete odepnout jeden košíček a pohodlně nakojit, aniž byste ji musela celou rozepínat.

Noste s sebou malou přikrývku nebo deku. Můžete se do ní při kojení zahalit, stejně tak některé děti mají rády, pokud si přikrývku přehodíte přes rameno a jejich hlavičku. Při kojení tak mají soukromí a neruší je podněty zvenčí.

Pokud používáte na nošení dítěte šátek, využijte jej i pro kojení. Jednak poskytne dítěti oporu a jednak schová vaše prsa před zvědavými pohledy. Navíc některé dlouhé šátky nabízí i po uvázání dlouhé volné konce, kterými můžete dítě při kojení přikrýt.

Nakrmte své dítě hned při prvních projevech hladu. Hladové děti jsou nervózní a hlučné a kojení se bude odehrávat ve větším napětí. Pokud si ještě nejste jistá, jestli dítě na veřejnosti kojit, uvědomte si, že lidé v restauraci, letadle, nebo kdekoli jinde, rozhodně spíš preferují kojení než urputný pláč.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Kojení v mateřství