Menu
Úvod  › 

Jak se připravit na gynekologické vyšetření?

Každé první a nové vyšetření může být stresující. Mnoho mladých dívek, které se chystají na první prohlídku, se obává, že vyšetření bude nepříjemné, bolestivé, stydí se před lékařem a celkově má obavu z toho, co je čeká. Naštěstí existují možnosti, jak strach zmírnit. Jak se tedy na první prohlídku připravit?

Před vyšetřením u gynekologa

Výběr gynekologa

Na základě doporučení/recenzí je vhodné vyhledat lékaře. Rozhodně nemusí jít o gynekologa, kterého navštěvuje vaše matka. Jde-li o dívky ve věku kolem 15 až do 18 let, budou spadat pod péči dětské a dorostové gynekologie. Není nic lepšího než absolvovat první poznávací návštěvu.

Gynekologické vyšetření

Informovanost

Z ověřených zdrojů si zjistěte, jak vyšetření bude probíhat, co vše zahrnuje a na co se máte připravit. Otázky, které chcete lékaři položit, si připravte ještě před vyšetřením.

Vhodné oblečení

Za ideální oblečení na gynekologické vyšetření se považují sukně, šaty, dlouhé tuniky. V kabince si dívka svlékne spodní prádlo a sukni či šaty si ponechá. Nebude se muset cítit tolik v rozpacích. Některé gynekologické ambulance mají k dispozici nemocniční zástěru, nicméně je-li možné mít své oblečení, je to pro váš pocit mnohem lepší.

Vezměte si sebou oporu

Jde-li o mladou slečnu, pak je možné vzít si sebou psychologickou oporu - maminku, babičku, kamarádku či přítele. Doprovázející osoba počká buď v čekárně, nebo se sestřičkami ve vedlejší místnosti. U dívek mladších 15 let by měl být vždy přítomný zákonný zástupce (nejčastěji maminka, jež stojí poblíž hlavy mladé slečny).

Hygienické potřeby

Je dobré vzít si sebou do kabelky vlhčené kapesníčky pro intimní hygienu. V ordinaci jsou sice papírové utěrky, ale v kabince (v soukromí) se můžete ještě poutírat, jak je libo. Mimo to se vyplatí vzít si sebou slipové vložky. Po některém vyšetření se může spustit slabý výtok, který brzy ustane.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Ženy