Menu
Úvod  › 

Proč ženy žijí déle než muži?

Je to fakt! Kromě toho, že si ženy mohou užívat mnohonásobného orgasmu, budou také žít déle než vy. Víte, proč to tak je a jak žít déle?

Sebevraždy páchané muži výrazně převyšují sebevraždy spáchané ženami, a to ve všech věkových skupinách.Vraždy a sebevraždy patří mezi tři hlavní příčiny smrti u mužů ve věku mezi patnácti a čtyřiatřiceti lety. Ve věku osmdesáti pěti let převažují v Evropě a Spojených státech ženy nad muži v poměru 2,2:1. Mezi devadesátiletými převažují ženy nad muži v poměru 3:1. To jsou jen některé ze statistik týkajících se délky života žen a mužů.

Podle socioložky Marianne J. Legato, která se touto problematikou dlouhodobě zabývá a napsala o ní několik knih, je celosvětově průměrná délka života mužů o šest let kratší než délka života žen.

Podle socioložky jsou muži křehčí a zranitelnější než ženy už od narození. Kromě toho jsou méně než ženy informovaní o zdraví a také mnohem později vyhledávají odbornou pomoc, pokud mají zdravotní problémy. Údajně to souvisí s tím, že ve všech kulturách jsou chlapci už od narození vedeni k tomu, aby překonávali svou bolest, neukazovali žádnou slabost a "vzmužili se." V důsledku proto řada mužů vyhledá lékaře až na nátlak své partnerky a často ve stádiu, kdy už jsou jejich zdravotní problémy příliš vážné.

"Ženy na rozdíl od mužů nemají psychický problém s tím, aby požádaly o pomoc," říká legato. "Zábrany, které mají muži při řešení svých zdravotních potíží, je nakonec také často zabijí."

Legato ve spolupráci s dalšími odborníky sestavila několik tipů, které mohou mužům významně prodloužit život a předejít vážným problémům:

Mluvte upřímně se svým lékařem

Nechte svůj ostych v čekárně lékaře a inspirujte se ženami, které dokáží o svých potížích s lékařem mluvit upřímně už ve velmi časném věku. Symptomy mohou být velmi nepříjemné a stejně nepříjemné vám může být o nich mluvit, zejména pokud se jedná například o tak choulostivou věc, jako jsou dysfunkce erekce. Uvědomte si však, že právě ony mohou být příznakem mnohem závažnější nemoci, jako například diabetu nebo srdečního onemocnění. Váš lékař by měl vědět o všem, co vás trápí nebo obtěžuje.

Zkontrolujte si hladinu testosteronu

Odborníci uvádí, že po třicítce začne hladina testosteronu klesat každý rok o jedno procento. Snížená hladina testosteronu může vést k poklesu vitality, svalové hmoty, výkonnosti, výdrže, paměti, koncentrace i libida. Důsledkem je nejen zhoršená kvalita života, ale i deprese nebo kardiovaskulární onemocnění.

Imunitní systém

Mužský imunitní systém není tak silný jako ženský a muži sedmkrát častěji než ženy umírají na infekční choroby, tvrdí Legato. Podle celosvětových statistik se jedná zejména o tuberkulózu a sexuálně přenosné choroby. U nich je základem prevence samozřejmě sex s kondomem. Stejně tak nesmíte podceňovat očkování a jeho obnovování v termínu. Víte například, že očkování proti tetanu je nutné obnovovat každých deset let?

Rozpoznejte depresi

Mužská deprese je mnohem pravděpodobnější, než se mnoho lidí domnívá. "Je pravda, že deprese postihuje dvakrát častěji ženy než muži," říká Legato. "Nicméně muži svou depresi častěji skrývají za společensky víceméně akceptované chování: pití alkoholu, sledování televize, či promiskuitu."

Deprese je častým znakem takzvané mužské menopausy, která je charakterizována poklesem hladiny testosteronu. Příznaky mužské deprese mohou být také velmi odlišné od ženské "verze." Může vyústit v poruchy spánku, změny nálady, či nezájem o sex.

Riziko srdečních onemocnění

Je nutné, abyste se svým lékařem probrali svou rodinnou anamnézu a odhalili potenciální riziko srdečního onemocnění. Zemřel někdo z vašich příbuzných na srdeční onemocnění dřív než v šedesáti letech? Jaká je vaše hladina cholesterolu? Už jste někdy omdleli, ztratili vědomí, nebo jste se nemohli nadechnout?

Bohužel v oblasti srdečních onemocnění jste proti ženám z genetického hlediska znevýhodněni. Ženský hormon estrogen totiž ženským cévám poskytuje mnohem lepší ochranu. Zatímco u mužů se často kornatění tepen objevuje už ve věku pětatřiceti let, u žen je to mnohem později. Pokud máte srdeční onemocnění v rodině, měli byste se pravidelným prohlídkám podrobovat už od třicátých narozenin.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Ženy