Menu
Úvod  › 

Na co myslí otcové

Už se to blíží a za chvíli získáte nového vřískajícího podnájemníka. Kromě toho, že se těšíte a jste zvědaví, vás trápí i řada obav a strachů. Na co myslí budoucí otcové?

Spousta novopečených otců má strach u toho, co přijde po narození dítěte. Je jasné, že první rok života dítěte je pro rodiče mimořádně náročný. Zvlášť pokud jde o první dítě. Tady je deset největších starostí, které trápí každého otce:

1. "Co když ho upustím."

Jde o běžný a častý strach, protože děti jsou tak maličké a vypadají velmi křehce. Je jasné, že každý rodič chce své dítě chránit a rozhodně ho nechce zranit. I takové věci, jako je mazlení a chování miminek vyžadují praxi. I když se vám nejspíš zpočátku zdá, že tak křehké tělíčko nemůžete ani pořádně uchopit, nebojte se vzájemné interakce. Rozhodně by vám tento strach neměl bránit v tom, abyste si své dítě chovali a mazlili se s ním.

2. "Moje partnerka má dítě mnohem radši než mě."

Ve skutečnosti budete oba své dítě milovat víc než kohokoli jiného. Nicméně půjde o zcela jiný druh lásky. Samozřejmě, že se váš vztah s partnerkou změní v mnoha ohledech, jak fyzicky tak emočně. Pokud budete s těmito změnami předem počítat, vyrovnáte se s nimi mnohem lépe.

3. "Dítě mě vlastně vůbec nepotřebuje."

Ale samozřejmě, že potřebuje. Vy máte jeden z nejdůležitějších úkolů, a totiž prezentaci mužské role. I když nemůžete svou partnerku zastoupit v kojení, je to v podstatě jen jediná oblast, která zůstává mimo váš dosah. Na všem ostatním můžete participovat.

4. "Už nikdy si nepůjdu sednout s klukama."

Je pravda, že větší změna než narození dítěte se už ve vašem životě neodehraje. To ovšem neznamená, že byste se museli zcela rozloučit s vidinou posezení v hospodě, pánských mejdanů a podobných atributů svobodného života. Je jasné, že budete muset své volnočasové aktivity poněkud přizpůsobit novým okolnostem, ale nemusíte se bát. Zbude vám i čas na to, co jste dělali před narozením dítěte.

5. "Budu děsný otec."

I když vás nejrůznější seriály, filmy a dramata přesvědčují o tom, že téměř každý otec je nějakým způsobem zvrhlý; opouští svou rodinu, bije ženu, trápí děti. Ve skutečnosti je jen málokterý muž opravdu špatným otcem. Otcovské schopnosti jsou do jisté míry vrozené a stačí je jen vhodně rozvíje.

6. "Nebudu mít s kým promluvit."

Strach z izolace je velmi běžný. Je jasné, že se bojíte, že jediným konverzačním tématem, které vám zůstane, bude dítě a množství podělaných plen. Pokud budete chtít a zachováte si okruh svých koníčků a volnočasových aktivit, nemusíte se bát. Navíc si budete mít o čem povídat i s ostatními otci, s nimiž jste se zatím míjeli.

7. "Nebudu schopný zajistit svou rodinu."

Všichni mají strach z nedostatku peněz a materiálního zajištění, zejména když se narodí do rodiny dítě. Je přirozené, že máte strach ze ztráty zaměstnání a toho, že nedokážete svou ženu a děti uživit. Možná se také bojíte, že nebudete schopný v prvních týdnech pomáhat své partnerce s dítěte a zároveň fungovat v práci. Nebojte se, kolegové a šéfové, kteří sami mají děti, vám zpočátku vyjdou vstříc a budou mít pochopení pro vaše kruhy pro očima.

10. "Půjde vůbec skloubit dítě a kariéra?"

Samozřejmě, že půjde. Pokud o to budete stát, určitě zvládnete zkombinovat svou práci i čas věnovaný dítěti. Především si však musíte stanovit hranice a rozhodnout se, kolik času ve skutečnosti chcete věnovat své rodině a kolik práci. Každodenním přesčasům odzvonilo.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 překvapivých skutečností pro čerstvé otce
22 důvodů, proč je skvělé být otcem
Jak si vytvořit vztah k nenarozenému dítěti
Rychlé tipy pro novopečené otce