Menu
Úvod  › 

10 věcí, které by měli nastávající otcové vědět

Možná je to nejkrásnější období v životě, ale počítejte s tím, že vaší těhotné partnerce narostou chlupy, vypadají vlasy a bude sedět neustále na záchodě. Na co byste se měli při jejím těhotenství připravit?

1. Mohou jí narůst chlupy

I když nejde právě o téma, které byste chtěli probírat u nedělního oběda, smiřte se s tím, že těhotenství změní její tělo způsobem, který byste skutečně nepředpokládali. A nepůjde vždy o překvapení příjemného charakteru. Jedním z nich může být i výraznější porost jejího těla. Některé těhotné ženy jsou zkrátka chlupatější než by snesl i ten nejtolerantnější muž. Až budete s hrůzou zírat na její ochlupené břicho, opakujte si, že na vině jsou splašené těhotenské hormony a jde o změnu pouze dočasnou.

2. Vypadají jí vlasy.

Většina žen po porodu trpí nadměrným vypadáváním vlasů. Není to nic hezkého, ale jde o normální důsledek hormonálních změn, vyčerpání a stresu. Nebojte se, i tohle je dočasná záležitost.

3. Může i postihnout krátkozrakost.

S těhotenstvím jsou svázány změny i na buněčné úrovni, za které opět zodpovídají hormony. To může vést k řadě problémů s očima. Krátkozrakost se obvykle sama upraví po porodu, až se hladina hormonů vrátí k normálu. Nicméně pokud si vaše těhotná partnerka začne stěžovat na problémy se zrakem, měl by jí vyšetřit lékař, protože může jít o symptom cukrovky, nebo vysokého krevníhotlaku.

4. Jenom jedné z deseti žen praskne voda.

Pokud jste se svou drahou polovičkou absolvovali předporodní kurz, nejspíš jste nabyli dojmu, že každý porod začíná tím, že ženě praskne voda. Nicméně takhle začíná porod jen u deseti procent žen.

5. Její prsa budou "prosakovat."

Většina mužů se těší, až se vnady jejich partnerek v těhotenství zvětší a začnou si užívat bohatě vyplněného dekoltu. Na druhou stranu jen málokterý chlap tuší, že poslední dvě třetiny těhotenství může z jejích prsů prosakovat nažloutlá tekutina a vytvářet na jejím spodním prádle a tričkách značně nevábné skvrny. I když vám to může připadat neuvěřitelné, její prsa nejsou stvořena jen pro vaše potěšení a produkcí této tekutiny se připravují na své hlavní poslání, a totiž kojení.

6. Svůj nový vzhled bude nenávidět.

Ano, všude čtete, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím jejího života a je klidně možné, že bude milovat každou svou novou křivku i kilogram navíc. Stejně tak je ale možné, že bude své nové těhotenské tělo srdečně nenávidět a bude si připadat jako kombajn. Ujišťujte ji, že je pro vás stále ještě přitažlivá.

7. Bude vám to připadat nekonečné.

Samozřejmě se velmi těšíte, na druhé straně vám bude připadat těch devět měsíců pravděpodobně nekonečných. Všichni se vás na to budou neustále vyptávat, budou o tom s vámi chtít mluvit, budete pořád poslouchat ty samé poznámky. Připravte se na to.

8. Nebude moci spát.

V čím pozdější fázi její těhotenství bude, tím hůř bude spát. Celou noc se bude vedle vás na posteli převalovat, vrtět, odbíhat na záchod, vstávat, sotva se rozední. Počítejte s tím, že až do porodu se budete ráno oba vzbouzet nevyspalí a unavení.

9. Více snů.

Většina těhotných žen má mnohem více snů. Nikdy zatím neví, proč tomu tak je, ale příčinou mohou být hormonální změny i narušený spánek. Počítejte s tím, že bude křičet ze spaní, i se kvůli těmto snům častěji vzbouzet - čímž se zase budete vzbouzet vy.

10. Obsazený záchod.

V průběhu jejího těhotenství vám nejspíš bude připadat, že nedělá nic jiného, než sedí na záchodě. Je to prostě tak; těhotné ženy pociťují prakticky neustálé nucení na močení, spolu s tím, jak jim na močový měchýř tlačí rostoucí děloha a dítě. Počítejte s tím například i při cestování.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 signálů, že vás má vaše dítě rádo
Test: Jste připraveni být otcem?
Proč by muži měli mít děti
8 tipů pro otce na mateřské
Otec u porodu: Máte se ho zúčastnit, nebo ne?