Menu
Úvod  › 

8 typů novopečených otců

Chlapák, hospodyňka, kontrolor, nebo třeba ekologický otec. Přečtěte si charakteristiky nejčastějších typů otců a diagnostikujte se.

1. Otec kontrolor.

Stojí novopečené matce neustále za zády, aťuž přebaluje, kojí, nebo si s dítětem hraje. Musí se zúčastnit všech návštěv v pediatrické poradně a niterně potřebuje mít přehled absolutně o všem, co se s kojencem děje. Neustále svou partnerku bombarduje návrhy na zlepšení péče o dítě, surfuje po internetu a hledá jak to dělají ostatní a co by svému drobečkovi ještě mohla jeho matka poskytnout. Výsledkem toho je obvykle nervózní rodička, u které se stále zintenzivňuje nutkání kontrolujícího otce fyzicky napadnout.

2. Otec "jedno stačí."

Svého potomka bezmezně miluje, ale zároveň se jen obtížně vzdává svého dosavadního života a vyžaduje, aby se příliš věcí v jeho životě neměnilo. Se svým synem bude za pár let jezdit s vláčky klidně až do bezvědomí (přiznejme si, že hlavně proto, že ho to samotného baví a nikdy takovou hračku jako dítě neměl), ale zároveň to vypadá, že ho raní mrtvice, když objeví stopy dětských prstíků na zdi, nebo si dítě z jeho časopisu udělá vlaštovky. Jedno dítě pro něj představuje tak obrovské omezení a zátěž, že všechny další potenciální potomky rezolutně odmítá.

3. Otec "hospodyňka."

Tento živočišný druh je obvykle rozpoznatelný už před tím, než se vůbec stane otcem. Je to poslušný a úhledný manžílek, který s opravdovou vášní zalévá muškáty na balkóně, vyklepává koberečky a upravuje dečky na policích. Jakmile se zhostí otcovské role, ochotně vyváří pleny (ačkoli se ho o to nikdo neprosil), žehlí dětské oblečky a dokonale vyskládané komínky ve skříni miminka jsou jeho chloubou, téměř stejně velkou jako čerstvý kojenec. Nicméně s mužem nemá tento druh společný ani počet písmen.

4. Ekologický otec.

Mužská obdoba "ženy lesany." Při pohledu na jednorázové plenky dostává vyrážku. Spolu s matkou se domluvili, že dítě budou kojit minimálně do dvou let, ideálně ještě během první třídy ve školce. Bioobchody by bez něj do půl roku zkrachovaly a homeopatiky se snaží vyřešit všechno - od prořezávání zubů, až po slepé střevo. Je vášnivým zastáncem respektující výchovy, Montessori, výchovy nevýchovou a všech dalších směrů podobného charakteru. A samozřejmě - jak jinak - je zuřivým odpůrcem očkování.

5. Zaneprázdněný otec.

Za náplň své rodičovské role považuje materiální zajištění rodiny a tím pro něj povinnosti končí. V práci by klidně mohl i přespávat, kdyby tam měli pohodlnější pohovky, a tuny pracovních restů si nosí i domů. Děti a svou partnerku vidí jako z rychlíku, občas ho zarazí, o kolik povyrostly a jaké pokroky udělaly, ale na projevení úžasu má příliš málo času. Děti se už ani nepokouší přimět ho k tomu, aby si s nimi hrál, protože už pochopily, že jejich šance jsou mizivé. Když už k tomu náhodou dojde, děti jsou z toho tak šokované, že vlastně ani neví, co by měly dělat.

6. Otec potížista.

Celý život tráví v obavách a strachu z toho, co všechno by se dítěti mohlo stát a co ho ohrožuje. Jeho věrným spojencem je internet, na kterém hledá všechny podezřelé příznaky, vývojové dysfunkce a podivnosti. Vývojové tabulky má v malíčku a jakmile pojme podezření, že do nich dítě nezapadá, hučí do své partnerky tak dlouho, dokud s dítětem nenavštíví příslušného odborníka. Je přesvědčený o tom, že nebýt jeho nevšední starostlivosti a péče, jeho potomek by nemohl přežít následující týden. Výsledkem je nervózní dítě (které je neustále podrobováno nějakému zkoumání, porovnávání a stimulování) a ještě nervóznější matka (ktera začíná nabývat dojmu, že Bohnice nakonec nejsou tak špatným místem).

7. Chlubivý otec

Prořízl se vašemu dítěti první zub, posadilo se, nebo se mu povedl zvláště fotogenický bobek do nočníku? Buďte ujištěni, že se o tom od tohoto typu otce dozvíte. Nejprve to zavolá oběma prarodičům a ve svém okamžiku už vyvěšuje fotky s obsáhlým komentářem na Facebook. Neopomene se o tom zmínit v hospodě a rozebrat to nejen s dalšími přítomnými otci, ale i s bezdětnými muži (jen tak, aby věděli, co je jednou čeká). Ochotně se dává v autobusech a supermarketech do řeči s důchodci nakukujícími do kočátku. Zkrátka každý, kdo je ochotný poslouchat jeho otcovské výlevy, je vhodnou obětí.

8. Otec chlapák.

Ve škole byl kapitánem fotbalového družstva, vůdcem klučičí party a vůbec chlapák každým coulem. Narození dítěte vnímá jako přírůstek do rodinného týmu, jehož je trenérem a zároveň kapitánem. Je si zcela jistý, že jeho dítě bude ve všem nejlepší a běda všem zúčastněným, pokud tomu tak nebude. Povzbuzuje, hecuje, pořvává, motivuje a neodpouští slabost. Jeho nejoblíbenější větou je výrok: "Nebreč, jsi přece velký kluk/velká holka."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 věcí, které by měli nastávající otcové vědět
7 zásad skvělých otců
Děti milujících otců se chovají lépe než ostatní
7 věcí, které muže po narození dítěte překvapí
23 postřehů ze života budoucích otců
V čem jsou otcové lepší než matky