Menu
Úvod  › 

Proč jsou otcové stejně důležití jako matky

Máte někdy pocit, jako by pro vaše potomky byla nejdůležitější na světě matka a vy jste zůstával tak trochu v pozadí? Tady jsou důvody, proč jsou otcové stejně důležití jako matky ? a zcela nenahraditelní.

Všude se dočítáte, jak jsou matky důležité a nenahraditelné, obvykle dostávají po rozvodu děti do péče a možná tak získáváte pocit, že otcové jsou tak trochu v roli živitelů, které děti vlastně nijak zvlášť nepotřebují. To je ale velký omyl. Otcové jsou pro výchovu dětí stejně důležití jako matky. Tady máte argumenty:

Otcovská láska

Velká britská studie, které se zúčastnilo víc než deset tisíc synů a dcer, jasně potvrdila, jak může narušený vztah s otcem (ať už je otec nepřítomný, nebo je vztah mezi ním a dětmi odtažitý) ovlivnit život dítěte na několik desetiletí. Nefunkční vztah s otcem má přímou spojitost s pocity úzkosti, nedostatku pocitu bezpečí, ale agresivním chováním.

Školní úspěch

Další výzkum zase ukázal, že čím více se otcové zajímají o školní prospěch svých potomků, tím lepších studijních výsledků děti dosahují. Odborníci předpokládají, že je to kvůli větší motivaci, kterou děti pociťují. Otcové mají na dobrý školní prospěch svých potomků dokonce vliv než matky.

Přísní otcové mají agresivní děti

Autoritářští a přísní otcové vychovávají děti (zejména chlapce) s mnohem agresivnějšími projevy chování. I v této oblasti je vliv otců mnohem větší než vliv matek.

Otcovský vliv

Způsob, kterým otcové interagují s dětmi mladšími tří měsíců, má velký vliv na to, zda se u dětí do jednoho roku rozvinou problémy s chováním. Malí chlapci jsou na vliv otce náchylnější než dívky ve stejném věku. Problémy s chování se potom častěji objevují v případě, že otec se k nim projevoval odtažitě a chladně.

Otcové a vztah k jídlu

Americká studie z roku 2007 dokázala, že ty děti, které vyrůstaly s autoritativními otci, tendují v pozdějším věku v mnohem větší míře ke konzumaci jídel z fast foodů. Předpokládá se, že je tomu tak proto, že po svých otcích přebírají hodnoty, které nezahrnují radost ze společného jídla a sdílení.

Otcovská autorita

Britský výzkum dokázal, že děti dávají mnohem větší pozor, když mluví otec, než když mluví matka. Je to pravděpodobně způsobeno skutečností, že ženy používají více vycpávkových slov, které v sobě nenesou žádnou informaci. Děti pak část jejich sdělení automaticky "vypouští", vyjádření otců jsou kratší, ale informačně obsažnější.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
23 postřehů ze života budoucích otců
V čem jsou otcové lepší než matky
8 typů novopečených otců
7 věcí, které vám nikdo neřekne, než se stanete otcem
Co musíme udělat, než se staneme rodiči?
7 věcí, které by měli otcové dcer dělat
Jak poznat, že bude dobrým otcem?