Menu
Úvod  › 

7 zásad skvělých otců

Chcete, aby k vám vaše dítě mělo mimořádný vztah, rádo vzpomínalo na své dětství a vnímalo vás jako vzor? Řiďte se následujícími sedmi zásadami vynikajících otců.

Doma se nefňuká

Podle výzkumů zhruba polovina otců, kteří mají doma malé děti, pracuje víc než padesát hodin týdně. Je jasné, že máte právo stěžovat si na to, jak jste přepracovaní a nikdo vaše zásluhy neumí pořádně ocenit. Nicméně zralým chlapům a dobrým tátům je jasné, že tím, že budou tahat svou špatnou náladu z práce do obýváku, ničeho nedocílí a ještě zkazí náladu všem kolem. Oddělují striktně pracovní a soukromou sféru a starosti z jedné z nich nepřenášejí do druhé, protože dobře vědí, že děti jsou mimořádně citlivé a za jejich stres či únavu skutečně nemohou. A také dobře ví, že za pohodovou rodinnou atmosféru jim jejich děti budou vděčné po celý zbytek života.

Dokáží se flákat

Psychologové upozorňují na to, že častým nešvarem současných přepracovaných otců je snaha vynahradit nedostatek pozornosti dětem během několika hodin. Vyplývá to ze skutečnosti, že přes týden na své děti nemají vůbec čas a vídají se s nimi prakticky jen pár minut před spaním, o víkendu se proto snaží naplánovat co nejvíc aktivit, aby si s dětmi "odžili" to, co nestihli přes týden. Pokud chcete být skutečně dobrým otcem, měli byste umět i vysadit, nedělat vůbec nic, jen si se svými dětmi povídat, být s nimi a dělat to, co chtějí ony. I kdyby to mělo být jen společné koukání do nebe.

Sportují s dětmi

V současné době je pohyb stále více podceňovanou součástí dětského života a tento faktor je jedním z těch, které přispívají ke vzrůstajícímu výskytu dětské obezity. Dobří otcové moc dobře věcí, jak se sport a pohyb vůbec pro jejich děti důležitý a věnují se mu společně s nimi. Psychologové dokázali, že už ve věku pěti let má sportování naprosto zásadní význam pro rozvoj dětského mozku a zlepšuje například schopnost koordinace a koncentrace. Pohybová obratnost má potom vliv na dětské sebevědomí, sebedůvěru i pojetí sama sebe.

Nedělají jen jednu věc

Řada otců zastává v denním programu dítěte jen jednu menšinovou a stále stejnou roli, například ho koupou, či čtou pohádku před spaním a podobně. Je samozřejmé, že nemůžete přestat chodit do práce, nebo si svévolně měnit svou pracovní dobu, ale pokuste se střídat aktivity, které v rámci programu dítěte vykonáváte. Například místo tradičního koupání připravte spolu s dítětem snídani, odvezte ho čas od času do školky a podobně. Důležité je, aby vás dítě vnímalo jako člena rodiny a nikoli jako někoho, kdo vykonává stále stejné činnosti.

Jdou příkladem

Dobří otcové moc dobře ví, že jejich potomek bude jen velmi těžko sportovat, pokud oni sami si maximálně sednou s pivem k fotbalu v televizi. Dobří otcové jsou aktivní a poskytují svým potomkům dostatek podnětů k napodobování. Jsou jejich vzorem a zároveň i motivací.

Volají

V současné době jezdí stále více mužů na služební cesty, nebo dlouhodobé projekty do zahraničí. Rozdíl mezi podprůměrnými a vynikajícími otci je však v tom, že ti dobří ví, jak důležitý je kontakt s dětmi a nestydí se jim každý den volat. Projevují zájem o to, co jejich potomci dělají, jaké mají starosti a jaké radosti. Ví totiž moc dobře, že i do vztahu otec-dítě je potřeba pravidelně investovat čas a energii.

Najímají si chůvu

Nadprůměrným otcům je jasné, že pokud má rodina dlouhodobě fungovat, je absolutně nutné, aby se věnovali i svému vztahu s partnerkou. Pamatují na to a čas od času i najmou chůvu, nebo požádají kamarádku, aby jim děti ohlídala a vyrazí si se svou partnerkou ven jen sami dva, přičemž děti a složenky jsou pro ten večer absolutním konverzačním tabu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč by muži měli mít děti
Výběrové řízení na otce
8 tipů pro otce na mateřské
Otec u porodu: Máte se ho zúčastnit, nebo ne?
10 věcí, které by měli nastávající otcové vědět