Menu
Úvod  › 

V čem jsou otcové lepší než matky

Nic proti matkám, ale existují věci, na které jsou zkrátka lepší muži, a které svým dětem mohou předat jen oni. V čem budete svým potomkům prospěšnější než jejich matky?

Matky je porodily, krmí je, perou na ně, uklízejí po nich a snaží se je vychovávat. To ale neznamená, že jim mohou předat to samé jako vy, nebo vás plnohodnotně nahradit. V čem jsou otcové lepší než matky?

Nechají děti riskovat

Zatímco matky přemýšlejí o každém jejich kroku a chrání je před jakýmkoli rizikem, otcové mají tendenci nechat je víc riskovat a pouštět se s nimi do větších dobrodružství. Děti chtějí neustále zkoušet nové věci, testovat hranice a zažívat nové zkušenosti. Matky se většinou projevují konzervativněji, volí opatrnější přístup a domýšlejí všechny následky. Podle psychologů je tomu tak proto, že na ženě závisela ochrana dítěte v těhotenství a protektivní přístup tak přetrvává i po porodu. Instinktivně jsou citlivé na jakékoli riskantní chování a mají na paměti především zdraví dítěte a jeho bezpečnost. To samozřejmě neznamená, že by zdraví a bezpečnost dítěte byly otcům lhostejné, jen zkrátka dovolují svým potomkům víc riskovat a učit se tak novým zkušenostem.

Věří sami sobě

Otcové na rozdíl od matek věří sami sobě víc než expertům a nejrůznějším odborníkům. Zatímco ženy neustále studují nejrůznější knihy, doporučení a výzkumy, muži se zkrátka v otcovských záležitostech řídí především svým vlastním rozumem a instinkty. Předpokládají, že k výchově dítěte stačí zapojit selský rozum a předpokládají správně. Matky se snaží dělat vše "podle pravidel" a doporučení, kdežto otcové spoléhají sami na sebe, jsou si tak jistější a děti to cítí.

Ignorují detaily

Otcům je celkem ukradené, jestli spolu ladí barva a vzorek kalhot a trička dítěte, pro ně je nejdůležitější, aby dítě bylo rychle oblečené a nebyla mu zima. To je také jejich hlavní kritérium při oblékání. Matky se mnohem víc zatěžují detaily a věcmi, které jsou pro otce nepodstatné. Mají zajeté své rituály a ty se snaží dodržovat; byt musí být uklizený, nejprve se jí oběd a pak teprve sladké atd. atd. Muži se těmito úkony nezatěžují a zabývají se pouze tím, co považují oni sami za důležité. Dávají tak dětem mnohem víc svobody, méně se stresují, vztekají a nervují.

Umí se chovat jako děti

Dokáží sehrát dramatický fotbalový zápas v obýváků, s pomocí lžíce v roli mikrofonu předvést jedinečný koncert a nakonec se s dětmi koulovat koulemi z novin téměř do bezvědomí. Otcové jsou ve svých hrách mnohem svobodnější a nespoutanější než matky, které vnímají dítě a zabezpečení jeho potřeb primárně jako jednu ze svých povinností, které musí splnit. Soustřeďují se především na to, aby bylo uklizeno, všichni dostali najíst a měli to, co potřebují. Na spontánní hry a radovánky jim potom většinou nestačí dech.

Čekají, než zasáhnou

Otcové jsou větší pohodáři a mají k problémům flegmatičtější přístup. Vědí, že ne všechny slzavé výstupy dětí vyžadují neodkladnou akci a okamžitý zásah. Posoudí instinktivně závažnost situace a nemají problém s tím nechat dítě vyplakat. Chápou, že pro dítě je důležité, aby kromě úspěchů a uspokojení zažilo také pocit frustrace. Matky mají tendenci reagovat na dětské slzy a výstupy velmi citlivě a začít dítě okamžitě konejšit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
22 důvodů, proč je skvělé být otcem
Jak si vytvořit vztah k nenarozenému dítěti
Pro muže: Jak být užitečný při porodu
Jak představit dítěti novou partnerku