Menu
Úvod  › 

Kolik času věnovat příteli?

Tuto zapeklitou otázku řeší nejedna žena či dívka. Těžko bychom mohli hledat stoprocentně platnou univerzální odpověď. Každému vyhovuje něco jiného. Množství společně tráveného času závisí na prioritách a potřebách obou dvou partnerů. Musíme brát v potaz také časovou vytíženost, pracovní i jiné povinnosti apod. 

Za všech okolností však platí to, co platí vždy a ve všech ohledech: Správná cesta je uprostřed

Říká se, že všeho moc škodí. Platí to dokonce i pro čas strávený s milovanou osobou.Možná si ťukáte na čelo. Vždyť být s nejbližším a nejdražším člověkem je je ten největší dar. Jak by mohl společně trávený čas škodit? Proč se dobrovolně vzdávat něčeho tak nádherného? To bude nějaký nesmysl, říkáte si. Pravda je ovšem někde jinde. 

3 důvody, proč potřebujete čas pro sebe

 1. Úplný odpočinek

Určitě máte různé povinnosti, ať už v práci či doma. Když je dokončíte, potřebujete si odpočinout. Někdy je fajn vyrazit ven, jindy se těšíte, až si uvaříte čaj, uvelebíte se na gauči a budete číst knihu nebo se dívat na televizi. Jste ráda, že máte klid. Každý si zaslouží občas úplně vypnout, odpočinout si od okolního ruchu i od komunikace s ostatními. Komunikaci s přítelem nevyjímaje. 

 1. Rozdílné koníčky 

Vedle povinností máte také různé koníčky. Vaše drahá polovička je jedinečná osobnost, proto se s velkou pravděpodobností v některých zájmech nesejdete. Určitě nechcete přítele nutit do něčeho, co dělá nerad, na druhou stranu by byla škoda si své oblíbené činnosti odpírat. Provozujte je sama nebo s dalšími nadšenci. Jestli ráda nakupujete, vezměte s sebou radši kamarádku. Přítel se mezitím může vybít v posilovně, kterou třeba nemáte ráda pro změnu vy. 

 1. Kamarádi, rodina 

Když jdete někomu na svatbu nebo třeba na rodinnou oslavu, bývá automatickým zvykem brát s sebou i partnera. Obyčejného posezení nad kávou nebo čajem se však účastnit nemusí. Přítel má svou vlastní rodinu i své vlastní přátelé, se kterými se cítí lépe než s těmi vašimi. Z rodiny je možná mírně nervózní, kamarádky pro něj mohou být jen podivné užvaněné ženské. Věnujte se svým blízkým sama a přítele nechejte vyrazit za těmi, které má rád on.

Nikdy nezapomínejte, že i když s přítelem patříte k sobě, stále jste dvě rozumné svéprávné osoby s vlastním životem a vlastními názory. Tím, že se budete věnovat svým koníčkům, přátelům a že se budete věnovat také sama sobě, svému odpočinku nebo péči o své tělo a ducha, pomůžete nejen sobě, ale ve výsledku také vztahu. Jedině spokojená žena může vytvářet dobře fungující vztah. Navíc, buďme upřímní, kdybyste s přítelem trávila opravdu každou minutu, měli byste si ještě po pár dnech o čem povídat? 

Jak poznám zlatou střední cestu? 

Na druhou stranu byste svého přítele neměla ani zanedbávat. Asi nebudete pochybovat o tom, že společně trávený čas je pro vztah nesmírně důležitý. Vždyť je to dokonce jeho pravý smysl.

Ideální je spolu být co nejvíce. Při tom ovšem musíte dbát na dodržování následujících podmínek: 

 • Stíháte všechny soukromé záležitosti 
  Jestli vám připadá, že kvůli času s přítelem obětujete chvíle s kamarádkami, nebo jste třeba dlouho nebyla na bazénu, i když tak ráda plavete, zkuste zvážit, zda svému příteli nevěnujete až příliš mnoho času. 
 • Máte si s ním co říci
  Tiché chvíle mají své kouzlo, ale jen tehdy, přijdou-li ve správný okamžik. Pokud si nemáte s přítelem o čem povídat, pravděpodobně jste spolu až až. Podnikněte něco odděleně, ať máte co probírat! 

 • Těšíte se na něj 
  To nejhorší, co může nastat je stav, kdy čas s přítelem berete jen jako jakousi povinnost, která už vám ani nedělá radost. Na přítele se máte těšit. Pokud jste naopak otrávená, uberte. Prospěje to i jemu. Copak je zvědavý na otrávenou ženskou? 

 • Zeptejte se ho
  Nenabádáme vás, abyste na něj vybafla přímo s otázkou:  „Nezdá se ti, že jsme spolu moc často?" Mohl by se vylekat a podle toho by vypadala odpověď (zřejmě by vás nepotěšila). Navoďte příjemnou atmosféru a opatrně se rozpovídejte o tom, že je vám s ním dobře, ale máte obavy, jestli kvůli vám nezanedbává své zájmy. Potěší ho, že se o něj tak staráte a mnohem pravděpodobněji z něj dostanete upřímnou odpověď. 

Vyhněte se ponorce 

Když budete přemýšlet o tom, zda trávíte s přítelem dostatek času nebo mu ho naopak nevěnujete až příliš hodně, nezapomeňte, že věnování času sama sobě není totéž, co únik před ponorkou ve vztahu. Jestliže se s přítelem nudíte, nemusí to nutně znamenat, že spolu trávíte víc času, než je vhodné. Vztah vám může otravovat také jednotvárnost. Vyhledávejte různorodé aktivity, hrajte společenské hry, choďte na výlety, sportujte. Bojujte proti stereotypu společně. Omezením společného času byste váš vztah mohli zahubit. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Další články k tématu: Vztah mezi ženou a mužem