Menu
Úvod  › 

Jak poznat nefunkční vztah?

Partnerské vztahy jsou jedno velké, zamotané klubko emocí, v němž se občas malé i větší problémy pěkně schovají. Na první pohled se může v takovém případě zdát, že je všechno v pořádku, ale opak je pravdou. Jak tedy poznat, že váš vztah nefunguje? Pojďme si to společně rozkrýt.

Chcete být někde jinde

Jeden z nejokatějších signálů, že váš vztah nefunguje, určitě je, když si uvědomíte, že se vám vlastně nechce s vaší drahou plovičkou trávit čas. To, že se vám nechce po práci domů, není náhoda. Jednou za čas chce z domu vypadnout každý. Ona ponorková nemoc umí pěkně zavařit, ale jakmile se tento pocit stane zvykem, zapněte v hlavě larm, pokud se nespustí sám, a mějte oči na šťopkách!

Podrážděnost

Nemusíte mít permanentně dobrou náladu. To snad ani vlastně není možné, protože život zkrátka není jen zalitý sluncem. Může se ale stát, že běžný domácí rozhovor vás začne rozčilovat. A to dokonce zdánlivě bez důvodu. Může to být proto, že se vytáhne stokrát omílané téma. Může to způsobit to, že jste zrovna ten den něco zažili a nebylo to úplně příjemné, jenže váš partner to není schopen, nebo snad ještě hůř ochoten, respektovat. Může to být ale také proto, že mluvíte právě s tím, s kým mluvíte. A věřte, že tohle opravdu není zdravý vztah, jestliže vás vaše láska vytočí, kdykoliv na vás promluví.

Milostný život vázne

Může se vám to zdát povrchní, ale sex je velice důležitou součástí každého vztahu. Fyzická láska totiž dává průchod nejen základním živočišným pudům, ale také velkým emocem. Vzájemná přitažlivost se přece skládá ze dvou částí - duševní a tělesné. Stačí, když jedna z těchto dvou není naplněna a už se to s vámi veze, jelikož polovičatý vztah nemá příliš šancí na přežití. Je to, jako byste chtěli létat jen s jedním křídlem.

Zkuste si uvědomit, proč se vám do milování nechce. Jestli chybí vzrušení, jestli se vám příčí spát zrovna s vaším partnerem, nebo dokonce jestli u samotného aktu nemyslíte na někoho jiného. Samozřejmě, pokud jste omezeni zdravotními problémy, není to znak špatného vztahu.

Není také vyloučeno, že vás milování s partnerem zkrátka a dobře nudí. V takovém případě není nic jednduššího, než zkust váš milostný život oživit. Jakýmkoli způsobem. Zkoušejte různá místa, nějaké erotické pomůcky, nebo si prostě hrajte. Vyřešení fyzična ve vašem vztahu může udělat veliký krok k jeho uzdravení.

Neplést si pojmy s dojmy

Bylo by chybou myslet si, že váš vztah bude stejně vášnivý a intenzivní jako na začátku. Vyvíjí se. Stejně, jako vaše osobnost a osobnost vašeho protějšku. vyvíjí se společnost kolem vás, vlastně celý svět. Že se nebudete denně milovat, nebo že pánové nebudou každý týden dámám nosit kytice, je navýsost jasné. Nesmíte to okamžitě brát jako ztrátu zájmu ze strany partnera. Když už spolu dva lidé žijí, neřeší už jen svůj vztah jako takový, ale také problémy běžného, všedního dne. Ty vás mohou sblížit, ale naopak také můžete narazit na to, že se vám společně nedaří je řešit a každý máte vlastně o konečném výsledku jiné představy. Pak už je n vás, zda najdete schůdný kompromis, nebo bude lepší jít od sebe. Není na škodu jednou za čas tyto "zastaralé rituály" obnovit, aby si vaše drahá polovička mohla být jistá, že po ní stále toužíte a vaše láska se nemění.

CO s tím? Mluvit, mluvit, mluvit

Komunikace je téměř nejpodstatnější aspekt fungujícího vztahu. Partneři by před sebou neměli mít žádná tajemství. Jestliže máte nějaké problémy a svému protějšku je tajíte, byť byste to mysleli dobře, může z toho později vzniknout pěkný problém.

Ano, jsou situace, kdy váháte, zda se svěřit, jelikož je například možné, že byste partnerovi ublížili. Třeba se dozvíte, že máte nějakou vážnou nemoc, a nechcete, aby se o vás vaše drahá polovička strachovala. Vězte ale, že on/ona se to pravděpodobně stejně dozví a patrně od někoho úplně jiného. V tu chvíli si říká: proč mi to neřekl/a? A rázem je ohrožena důvěra. Jakmile vztah opustí právě důvěra, můžete se jít rovnou klouzat.

Rozhodně není od věci, když si jednou za čas spolu sednete a vypovídáte se navzájem. Řeknete si, co vám vadí na tom druhém, nebo na tom, jak vztah funguje. Když si naopak řeknete, co se vám líbí a čeho si vážíte. Nezpomeňte, že váš partner vám do hlavy nevidí. Každý můžete stejné situace vnímat různě a díky tomu vznikají zbytečná nedorozumění.

Hlavně si udělejte ale pořádek ve vlastním srdci. Zkuste si uvědomit, jestli toho dotyčného skutečně milujete. Jestli vám všechny jeho chyby stojí za to, abyste s ním zůstali. Jestli vám vztah pomáhá řešit těžké situace, nebo vás naopak stahuje dolů. Skutečně ale poslouchejte hlas vlastního srdce, jelikož to ví vždycky víc než hlava.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)