Menu
Úvod  › 

Jak oživit dlouholetý vztah, který je na bodu mrazu

Žijeme v době, kdy se asi 50 % manželství rozpadá. O nesezdaných párech raději ani nemluvím. Mnohdy by přitom stačilo alespoň se pokusit rozehřát zamrzlý vztah. Že to není procházka růžovou zahradou (ani ordinací v ní), je asi jasné, ale určitě to stojí za to. Vždyť nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. A jestli nevíte jak na to, nezoufejte, my vám velice rádi poradíme.

Vzpomínky na “staré dobré časy”

V době moderních technologií přece není problém vytáhnout pár starých fotek někdy ze začátku vztahu, sednout si nad nimi se skleničkou plnou něčeho dobrého a zavzpomínat na počátky vašeho vztahu, či soužití. Nebo ani nejsou potřeba žádné materiály. Vzpomínky přece nosíte neustále v hlavě, nebo možná spíše v srdci. Proč je tedy společně neoživit?

Nebojte se otřepaných frází, které znáte z filmů, jako třeba: vzpomínáš, jak jsme tenkrát tohleto a támhleto? Uvidíte, že každý z vás si pamatuje kousek. Lidská paměť je mocná, ale není dokonalá. Buďte si jisti, že budete příjemně překvapeni, v jak živých barvách ty obrazy uvidíte, když je budete skládat společně. Často při takvém vzpomínání dochází k rozžehnutí vyhaslých plamínků, které zalijí tělo příjemným pocitem tepla. Takové teplo umí dát jen láska.

Nemusíte ovšem jen sedět doma na gauči a přehrabovat se ve svých hlavách. Vyražte ven, na místa, která máte spojená se svými společnými zážitky. Zajděte si znovu na místo provního rande, odjeďte na dovolenou tam, kde jste spolu byli poprvé, připomeňte si místo prvního milování, zkrátka cokoliv! Iniciativě se meze nekladou, právě naopak!

Některé poradny dokonce doporučují přehrát si klíčové životní situace, jako by se děly znovu. Na to ovšem potřebujete jistou přípravu a trochu hravého ducha. Tento typ “terapie” rozhodně není pro každý pár.

Najděte si společný koníček

Mnohé páry pojí dohromady činnost, jež je oběma blízká a při níž se pravidelně scházejí a realizují. Jestliže nic takového nemáte, zkuste takovou věc najít. Může to být cokoliv. Kurz tance, sport, šachy, kroužek šití, malování na plátno… Důležité je, aby se ani jeden z vás nemusel do takové činnosti nutit. Měla by vás skutečně naplňovat a prostřednictvím ní byste si měli vytvářet nové příjemné zážitky. Buďte kreativní, nebojte se fantazie, plňte si dětské sny! Je také možné, že při tom narazíte na nové přátele, s nimiž můžete zažít mnoho nového. Společní přátelé také mohou rozhýbat zarezlá kola lokomotivy vašeho soužití.

Dělejte si navzájem radost

Není žádná ostuda jednou za čas si udělat radost. Proč si zkrátka neudělat hezký večer se vším všudy? Zajít si na dobrou večeři, nebo si ji společně uvařit, jestliže vás kulinářské umění baví, zajít si na nějaký koncert, do divadla, nebo do kina a v noci se zavřít do ložnice. Ráno si můžete udělat snídani do postele a uvidíte, že se vztahy rozehřejí. Pánové mohou dámě přinést kytku takzvaně “jen tak”, ale pozor, aby si vaše drahá polovička nezačala myslet, že jste něco provedli. Dámy mohou zase udělat radost novým šmrncovním prádlem, nebo vyjímečnou večeří.

Děti mohou pomoci

Jestliže spolu máte potomky, můžete je použít jako součást terapie. Věnujte jim společně svůj volný čas. Vymýšlejte pro ně program, hrajte si s nimi, jezděte na výlety. Děti mají obrovský dar vnášet do tmy světlo, jestliže jim to dovolíte. Věřte, že vás nabijí pozitivní energií a utuží rozviklané vztahy.

V případě, že děti nemáte, zkuste popřemýšlet nad tím, že byste si nějaké to miminko pořídili. Nový život znamená nový smysl života, nový impuls a novou dávku starostí, takže vám už nezbude čas na zakrnění. Děťátko vás udrží v neustálém střehu a pohybu.

Musíte se snažit oba

Základní předpoklad úspěchu je, že iniciativa bude porudit z obou partnerů. To se bude dít jeině tehdy, když oba budou chtít vztah zachránit. Jestliže nebude tato podmínka splněna, veškeré snahy jsou marné a nepomůžou ani ti nejlepší psychologové, či manželští poradci.

Co ale, když ten druhý nechce nic zachraňovat? Pak máte dvě možnosti. Buď se vám podaří ho/ji přesvědčit, nebo se vám to nepovede a pak b stálo za zvážení, zda-li s takovým člověkem stojí za to žít.

Nenechte si do toho zasahovat

Ať bude vaše rozehřívání ledů probíhat jakkoli, mělo by se to dít skutečně jen mezi partnery. V žádném případě si do toho nenechte mluvit zvenčí, a to ani od rodiny a nejbližších přátel. Je možné, že vaši blízcí budou mít tendence vám organizovat život. Možná budou mít pocit, že vědí nejlépe, jak vás “zachránit”. Pamatujte ale na to, že oni do vás nevidí. A mezi vás už vůbec ne. Vaše soukromí je jeden z vašich nejcennějších pokladů, chraňte si ho.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Další články k tématu: Vztah mezi ženou a mužem