Menu
Úvod  › 

Kdo s koho: Naučte chodit dítě na nočník

Už nemůžete poslouchat vychloubání maminek na pískovišti, jak jejich ratolesti nepotřebují vůbec pleny? Nočník je pro vás symbolem nekonečného boje? Klid. Tady je několik triků a rad, které vám při učení na nočník pomohou.

Průměrný věk (berte ho ale skutečně jen jako orientační měřítko), kdy by se dítě mělo ve dne obejít bez plen a dokázalo si říct, že potřebuje nočník nebo toaletu, je 28 měsíců. V noci by se bez plen mělo obejít tříleté dítě. Nemá naprosto žádný smysl nutit na nočník dítě mladší osmnácti měsíců, protože v tomto věku nejsou dostatečně jeho mozek ani psychika dostatečně zralé, aby bylo vůbec schopné pochopit, co po něm chcete. Porozumění a schopnost kontrolovat své tělesné funkce jsou přitom základními předpoklady úspěchu.

Je velmi pravděpodobné, že dítě se zpočátku nebude dožadovat nočníku samo. Je proto potřeba vtisknout mu určitý řád a pravidelnost. Nejvýhodnější je posadit dítě na nočník po každém jídle. Dělejte to každý den a buďte důsledná. Nebuďte také překvapená, pokud se v nočníku zpočátku bude objevovat pouze moč; dítě totiž neumí zpočátku ještě ovládat současně močový měchýř i svěrač.

Chlapečci a holčičky

Holčičky bývají v oblasti "nočníku" obvykle o něco vyzrálejší než chlapci. Někteří odborníci však věří, že jsou děvčata jen citlivější na tlak rodičů a snáze mu podléhají. Celkem populární je také teorie, podle které je močení u chlapců spojené s příjemnými pocity; jejich podvědomí to totiž údajně vnímá jako "vyprazdňování" a to je vždy spojené se sexuálními impulsy.

Je velmi důležité, aby si všichni z okolí dítěte (rodiče, prarodiče i paní na hlídání) osvojili klidný postoj ke zvykání dítěte na toaletu. Nikdy na dítě nekřičte. Připravte se například na to, že v prvním okamžiku bude mít tendenci si s obsahem nočníku hrát a osahat si to, jde o zcela normální jev. Dítěti je potřeba klidně vysvětlit, že podobné věci se nedělají, a nikoli v něm křikem a výčitkami probouzet strach.

Dítě na nočník netlačte násilím, ale pořád se na něj pokoušejte mluvit klidně. Agresivita a vztek se vždy obrátí proti vám a dítě se bude tím víc vzpírat. V žádném případě se nenechte vykolejit sousedkou, která vám vykládá, jak její Martínek zvládl nástrahy nočníku už za tři dny a hlasitě se podivuje, jak je vaše Terezka v tomto ohledu zaostalá. Každé dítě je jiné a k nácviku potřebuje odlišně dlouhou dobu.

Noční nástrahy

Pro noční nácvik bez plen neplatí žádná speciální pravidla. Některé děti nepotřebují v noci pleny už od dvou let, zatímco jiné se bez nich v noci neobejdou ještě ve čtyřech letech. Navíc se může klidně stát, že dítě, které už pleny v noci nepotřebovalo, se najednou začne znovu počůrávat.

Tato regrese se většinou váže k události, kterou dítě vnímá jako stresovou; typické je například narození mladšího sourozence, rozvod rodičů, ale i třeba příchod nové "paní na hlídání." Pokud dítě reaguje na stresovou událost regresí, projevujte mu co nejvíc lásky, povídejte si s ním a věnujte mu pozornost. Regresivní reakce by měla za několik dní odeznít.

Užitečné tipy

- Ideálním obdobím, kdy můžete dítěti odebrat plenky, je léto. Teplé počasí a pocit svobody se mu určitě bude líbit.

- Raději než toaletu používejte nočník. Dospělý záchod (i když vybavený dětským prkénkem) se dítěti může zdát obrovský a probouzet v něm strach.

- Dejte nočník vedle toalety a vysvětlete dítěti, že jde o "dětskou verzi záchoda."

- Když poprvé posadíte dítě na nočník, sedněte si vedle něj na toaletu. Nebude tak mít pocit, že je to něco za trest a bude vás spíš chtít napodobit.

- Oblečte dítěti oblečení, které se snadno a rychle svléká.

- Neodměňujte dítě za "úspěch", bude mít pocit, že jde o něco zvláštního a bude vyžadovat odměnu pokaždé.

- Netrestejte dítě za nehody, kdy si nestihne včas říct. V žádném případě ho nezesměšňujte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články