Menu
Úvod  › 

Jak naučit dítě na nočník za jeden týden

Zvykání si na nočník nemusí být záležitostí několika měsíců. Pokud dokážete poznat správný okamžik a vezmete to za správný konec, za týden může být vaše dítě bez plen.

Od kamarádů posloucháte zkazky o geniálních potomcích, kteří chodili na nočník už v osmi měsících. Tchyně trousí jízlivé poznámky o tom, jak za jejích mladých časů nepřipadalo v úvahu, aby dvouleté dítě ještě nosilo pleny. Jenže vaše vlastní dítě míjí nočník širokým obloukem a odmítá připustit myšlenku, že by jej mělo vyměnit za pohodlné pleny. Jak naučit chodit na nočník bez toho, aby byla ohrožena vaše duševní rovnováha? Vyzkoušejte rychlou metodu, kterou v několika krocích zbavíte dítě plen:

Krok č. 1: Čůrání do nočníku

Nesnažte se dítě hned zpočátku přimět, aby se do nočníku vykakalo. Pro dítě může být vykonání velké potřeby mimo plenu v podstatě traumatickým zážitkem. Snažte se, aby si dítě nejprve zvnitřnilo pocit, který provází vyměšování. Nejsnáze se vám to podaří při čůrání. Nechte dítě každý den několik desítek minut bez pleny a jakmile začne čůrat, posaďte ho na nočník. Po několika dnech dítě bezpečně pozná pocit, který předchází čůrání nebo kakání. Ten je základem k tomu, aby na něj mohlo upozornit.

Krok č. 2: Buďte připraveni

I když dítě dokáže rozpoznat, že se mu chce čůrat nebo kakat, ještě to neznamená, že je připravené chodit na nočník. Zkuste jej nechat delší časový úsek bez pleny, pouze ve spodním prádle, a pozorujte, zda mu vadí pocit, kdy se počůrá do kalhot. Pokud je dítě připraveno chodit na nočník, budou mu mokré a studené kalhoty vadit a bude na ně upozorňovat. Jestliže si dokáže bezstarostně hrát s mokrými kalhotami, zkuste to znovu za několik týdnů.

Krok č. 3: Několikadenní trénink

Jakmile je dítě psychicky a tělesně zralé na to, aby začalo používat nočník, vysvětlete mu, že odteď zamáváte společně plenkám a bude už používat jen slipy/kalhotky. Společně plenky ukliďte z dohledu, vyberte spodní prádlo s nějakým hezkým obrázkem, zkrátka jej připravte na velký přechod. Každých dvacet minut se ho ptejte, jestli nechce čůrat nebo kakat, a pokud neprotestujte, můžete ho každých dvacet minut zkusit posadit na nočník. Připravte se na to, že zpočátku budou nehody častější, ale během jednoho týdne už by se měl jejich počet omezit na pouhou jednu za den. Za dva týdny už by mělo být dítě schopné obejít se přes den zcela bez pleny.

Metoda jednoho týdne

"Nočníková" metoda jednoho týdne je určena pro děti, které jsou psychicky a tělesně dostatečně vyzrálé. Musíte být připraveni na to, že se vám v jejím průběhu přihodí řada nehod, se kterými se musí počítat. Právě nehody jsou totiž klíčem k tomu, aby se dítě naučilo ovládat umění chodit na nočník. Vyberte společně spodní prádlo, které se bude dítěti líbit, a vysvětlete mu, že když počůrá, nebo pokaká obrázek na něm, bude obrázek/postavička smutná a budete ji muset vyprat. Dítě bude mít motivaci vykonávat svou potřebu do nočníku, aby obrázek zůstal nedotčený. Nezapomeňte se dítěte neustále ptát, zda nepotřebuje na nočník a připomínejte mu, že nesmí počůrat obrázek na slipech/spodních kalhotkách.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak naučit děti plavat
Může být vaše dítě homosexuál?
8 nebezpečných situací: Která špína ohrožuje vaše děti?