Menu
Úvod  › 

Jak naučit dítě bruslit

Sněhová nadílka je v nedohlednu, ale zimního sportování si můžete užít na kluzištích a zimních stadionech. Naučte letos bruslit i své malé potomky. Víme, jak na to!

Zimní sporty patří mezi nejúčinnější spalovače kalorií. Speciálně při ledním bruslení zpevníte hýžďové svaly, stehna, boky a hlavně, na rozdíl od běhu, nezatěžuje klouby ani páteř. Pro děti je navíc zábavné a vydrží u něj relativně dlouhou dobu. Pokud svého potomka naučíte bruslit, spojíte tak příjemné s užitečným: zabavíte ho zdravým způsobem a navíc uděláte ještě něco pro své zdraví. Víte, jak naučit své dítě bruslit co nejrychleji a nejlépe?

1. Správné oblečení.

Pokud podceníte oblečení a výbavu, během pár minut začne váš potomek pofňukávat, že je mu zima a na bruslení už se nedokáže soustředit. Kromě teplé bundy a oteplovaček ho vybavte i helmou a silnými rukavicemi, které ztlumí nárazy při pádech. Na druhou stranu to s oblečením nepřežeňte. V příliš mnoho vrstvách se dítě rychle zpotí a kromě nepříjemného pocitu mu bude hrozit prochladnutí.

2. Naučte ho padat.

V první řadě naučte své dítě padat. Naučte ho, že by mělo mít pokrčená kolena a ztlumit pád rukama. Dbejte na to, aby se na bruslích nezaklánělo a padalo dopředu, nikoli dozadu. Stejně tak je důležité, aby se naučilo samo zvedat. Vysvětlete mu, že si má kleknout na obě kolena a s rovnými zády se přes jedno koleno zvednout z ledu.

3. Začněte s malými krůčky.

Nejprve dítě nechte posunovat se šoupáním bruslí po ledu. Na přenášení váhy přijde čas později, až se naučí držet rovnováhu. Poté se může naučit zvednout na malý okamžik jednu nohu. Ruce by mělo mít natažené dopředu a dolů, podobně, jako kdyby se opíralo o neviditelný stůl před sebou. Nikdy s dítětem nebruslete za jednu ruku, protože mu tak kazíte rovnováhu a bruslení je pro něj mnohem těžší. Pokud ho chcete jistit, buďto ho vezměte za obě ruce a bruslete před ním pozadu, nebo si stoupněte za něj a podpírejte ho oběma rukama v podpaží. Až dítě zvládne samostatné krůčky na bruslích, můžete pomalu začít s klouzáním.

4. Přidejte rychlost.

Jakmile se naučí dítě sklouznout se na bruslích, ještě předtím, než ho začnete učit bruslařskou techniku, naučte ho bezpečně zastavit a stát. Správný stoj by měl být s lehce pokrčenými koleny, s nohama u sebe a bruslemi, jejichž nože svírají V. Tak udrží dítě nejlépe rovnováhu. Zastavování nejprve cvičte prostým zpomalením a teprve potom přejděte na technicky náročnější brždění smykem.

5. Pozitivní zpětná vazba.

Nezapomeňte na pochvalu a pozitivní zpětnou vazbu. Zpočátku by doba bruslení neměla přesáhnout půl hodiny. Uvědomte si, že se jedná o pohyb, který je pro dítě nezvyklý a nový a svaly si na něj nejprve musí zvyknout.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 nejlepších lyžařských středisek světa
S alkoholem na sjezdovku, aneb mýty o zimě
4 tipy, jak přežít zimu
Zdravotní chyby, které v zimě dělají všichni