Menu
Úvod  › 

Roste vaše dítě normálně?

Roste vaše dítě tak, jak by mělo, nebo si máte začít dělat starosti? Čtěte, jak by měly děti v prvních letech svého života růst.

Ať už se vaše dítě vymyká růstovým tabulkám v jakémkoli směru, vždy jde o skutečnost, která dělá většině rodičů starosti. Co je tedy v otázce růstu dětí normální, a kdy už je čas vyhledat odbornou pomoc?

Od narození do 1 roku

Od narození do jednoho roku ztrojnásobí průměrné dítě svou váhu a vyroste zhruba o pětadvacet centimetrů. Vzhledem k tomu, že naprostá většina dětí měří při porodu padesát centimetrů, v roce má průměrné dítě pětasedmdesát centimetrů. Chlapci přitom často vyrostou o několik centimetrů více než dívky. Podle doposud provedených studií také kojené děti prvních šest rostou o něco rychleji než děti na umělém mléku.

Standardně dětský lékař kontroluje váhu, výšku a obvod hlavy dítěte každý měsíc až do věku šesti měsíců a potom každé dva měsíce až do věku jednoho roku. Nemusíte si tedy dělat s jeho růstem starosti, protože kdyby bylo cokoli v nepořádku, pediatr by odchylky odhalil velmi záhy. Problémy s růstem v tomto věku jsou většinou způsobeny vážnými zdravotními problémy, jako je chronická infekce, nebo srdeční vada. Jako první se však obvykle problémy projeví na hmotnosti dítěte (respektive na jeho nepřibývání) a teprve potom začne zaostávat v růstu. Naopak nadprůměrný růst v tomto věku v naprosté většině případů není důvodem k obavám; v naprosté většině případů jde o geneticky podmíněnou skutečnost, jen v naprostých výjimkách se jedná o hormonální poruchu.

1 až 3 roky

V batolecím věku se růst zpomaluje a dítě ztrácí typicky "miminkovské" tvary. Mezi jedním až třemi lety dosahují děvčata a chlapci průměrně 74 až 94 cm a váží průměrně 14 kilogramů. Dětský lékař bude kontrolovat výšku, váhu a obvod hlavy dítěte každé tři měsíce od roka do roka a půl. Další kontola bude až ve třech letech. Pokud je dítě výrazně menší než jsou průměrné hodnoty, může jít o příznak skrytých zdravotních problémů. Nicméně odborníci upozorňují na to, že ani v případě výrazně menšího vzrůstu se nemusí jednat o žádné onemocnění, ale například o důsledek nevyváženého a nevhodně složeného jídelníčku. V tomto věkovém období se už také může projevit genetický vliv mimořádně vysokých rodičů, jejichž děti výrazně převyšují své vrstevníky.

4 až 9 let

V tomto věkovém rozmezí se váha a výška dítěte zvyšuje víceméně rovnoměrně. Chlapci a děvčata v tomto věku vyrostou přibližně o pět až sedm a půl centimetrů za rok. To znamená, že devítileté dítě je přibližně o třicet centimetrů vyšší než dítě čtyřleté. Průměrná výška devítiletého dítěte je přitom 132 cm. Zejména u dívek, u nichž začíná puberta dříve, může dojít ve věku kolem osmi až devíti let k takzvanému růstovému spurtu, kdy během krátké doby značně vyrostou. Výrazné zpomalení růstu v tomto věkovém období může být způsobeno hormonálními problémy, které případně odhalí krevní testy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Prořezávání zubů: Jak dítěti ulevit
Kdy je dítě zralé na školku?
Jak připravit dítě na sourozence
Kdy pořídit dětem mobilní telefon?
Jak vychovat šťastné dítě