Menu
Úvod  › 

Když dítě nechce začít mluvit

Stále jen ukazuje, gestikuluje, ale mluvit se mu nechce. Co je ještě normální a kdy byste měli mít strach, že vaše dítě ještě nemluví.

Neexistuje na světě rodič, který by dychtivě nečekal na první slovo svého dítěte. Pokud to trvá moc dlouho, nastupuje zklamání a také obavy. Dobrou zprávou pro všechny rodiče ale je, že většina dětí, které začnou mluvit pozdě, své zpoždění do dvou let věku obvykle doženou a není znatelný žádný rozdíl mezi nimi a jejich vrstevníky. Přibližně jedno ze čtyř dětí začne mluvit později, ale to ještě neznamená, že by potřebovalo odbornou pomoc. Víte, co je tedy normální a kdy si začít dělat obavy?

Co je normální

I přesto, že se řeč vyvíjí podobným způsobem u všech dětí, rychlost tohoto rozvoje se může případ od případu velmi lišit. Velmi orientačně lze uvést, že dítě by mělo říci své první slovo kolem jednoho roku, dvouslovnou větu od osmnácti měsíců do dvou let a tříslovnou větu před třetím rokem. Odborníky ale mnohem víc zajímá, zda dítě řeči rozumí, než to, kolik slov dokáže samo říct. Například ačkoli typické osmnáctiměsíční dítě dokáže říci dvacet až padesát slov, rozumí mnohem většímu počtu slov. Pokud má pro mnoho slov "pouze" gesto a dokáže vykonat mnoho příkazů, není důvod k obavám..

Důvody zpožděné řeči

Chlapci: Chlapci obvykle začínají mluvit později než dívky, nicméně obvykle toto "zpoždění" obvykle během jednoho až dvou měsíců doženou. Odborníci udávají, že v šestnácti měsících používají chlapci přibližně třicet slov, zatímco dívky kolem padesáti.

Předčasně narozené děti: Děti, které se narodily předčasně obvykle potřebují delší čas, aby dohnaly své vrstevníky. Ale opět zde platí, že do dvou let by se měly jejich schopnosti vyrovnat. Lékaři navíc zdůrazňují, že předčasně narozené děti by měly být posuzovány podle data, kdy se měly narodit a nikoli podle skutečného data narození.

Dvojčata: Přibližně padesát procent dvojčat vykazuje prodlevu v začátku řeči. Předčasné narození, nízká porodní váha a medicínsky vedený porod - to všechno může mít na zpoždění rozvoje řeči vliv.

Děti s chronickými ušními infekcemi: Zhoršení sluchu, které chronické ušní infekce doprovází, může být příčinou zpoždění řeči.

Signály, že něco není v pořádku

Před tím, než dítě dosáhne věku dvou let, je široký rozptyl v jazykových schopnostech naprosto v pořádku. Pokud se však u dítěte objeví následující varovné signály, měli byste zpozornět:

V jednom roce nežvatlá a vypadá to, že nerozumí ani tomu, co říkáte vy.

V osmnácti měsících není schopné říct ani jedno slovo.

Ve dvou letech je schopné říct jen několik slov a komunikuje pouhými gesty, jeho slovník se dál nerozšiřuje.

Ve dvou a půl letech stále komunikuje jen slabikami a jeho slovník je menší než padesát slov.

Ve třech letech mu nerozumí cizí lidé a používá jen dvouslovné věty.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 způsobů, jak naučit dítě mluvit
20 uvěřitelný výmluv, proč jste nepřišli do práce
Komunikace s miminkem: Jak se dorozumět