Menu
Úvod  › 

Jak naučit dítě na nočník, aneb krůček po krůčku k samostatnosti!

Jak naučit dítě na nočník? Jestliže si i vy pokládáte tuto otázku sledujíc vaše dítko s plenkou omotanou kolem zadečku, pak je náš dnešní článek ukrývající řadu užitečných rad určený právě pro vás. Ačkoli neexistuje přesně daný věk dítěte, ve kterém byste jej měli začít učit chodit na nočník, jakmile vám váš mateřský instinkt naznačí, že je ta správná doba, můžete to zkusit. Věty typu ?naše malá chodila na nočník ještě před prvními narozeninami? vás nesmí rozházet a rozhodně na své dítě netlačte s vidinou, že i ono v tomto ohledu uteče roku. Některé děti zkrátka potřebují času méně, jiné zase více.

Praktické tipy jak naučit dítě na nočník

I když děti vaší sousedky chodí na nočník už nějaký ten pátek, vy nejdříve jako správná máma vypozorujte, zda je vaše dítko na tento nový úkol připravené. I když si možná přejete, abyste se také mohla chlubit skutečností, že pleny používáte jen na noc, na svou ratolest v žádném případě nespěchejte. Následující řádky vám prozradí několik léty osvědčených triků jak naučit dítě na nočník - inspirujte se!

Trpělivost přináší ovoce

Naučit se něčemu novému nějakou chvíli trvá. Obrňte se proto trpělivostí, pokud bude vaše dítě nočník při prvních pokusech odmítat nebo úplně ignorovat. Nepovede-li se vám posadit jej na nočník jeden den, zkuste to ten následující. Spěch nemá v tomto případě co dělat, mohli byste tím v dítku vytvořit blok, díky kterému by na nočník nechtělo chodit vůbec.

Nehody se stávají

Máte za sebou několik úspěšných pokusů, které jste náležitě oslavili, ale při dopolední procházce parkem se vašemu dítěti stala nehoda? Pak mu v žádném případě nic nevyčítejte, nezvedejte hlas ani jej nekárejte. Nehody se zkrátka stávají a na začátcích jsou dokonce povoleny. Žádné začátky nejsou lehké a to ani pro děti, ani pro rodiče.

Správné načasování je klíč k úspěchu

Jedním z triků, jak naučit dítě na nočník, je zavést určitý rituál a ten patřičně dodržovat. Naučte se proto nočník vaší ratolesti nabízet v pravidelných intervalech: například než půjdete ven, ráno po probuzení nebo před tím, než půjde po obědě spinkat.

Pravidla se musí dodržovat

Již na samotném začátku je důležité dítěti vysvětlit, že nočník slouží pro vykonání potřeby, nikoli pro hraní. Mnoho maminek udělá tu chybu, že dítěti ve snaze udržet jej na nočníku déle, podají oblíbenou hračku, se kterou si dítko následně hraje. Takhle to ale nejde. Dítě si musí uvědomit, že na nočníku se nehraje - jinak se na tu správnou činnost nebude dostatečně soustředit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články