Menu
Úvod  › 

Jak připravit dítě na první třídu?

Přechod ze školky do první třídy školy je stresující a náročný. Víte, jak ho vašemu dítěti co nejvíc ulehčit a zpříjemnit?

Samozřejmě, že se do školy těší a už se nemůže dočkat. Na druhou stranu je tu nervozita, úzkost, strach a stres (a to u všech zúčastněných - tedy i rodičů). Jak usnadnit prvňáčkovi přechod mezi školkou a školou?

Buďte trpěliví

Možná, že už jste se svým dítětem o škole mluvili na začátku prázdnin, když končila školka. Uvědomte si však, že děti nemají stejné pojetí času jako dospělí. Informace, které jste mu podali na začátku léta, jsou pro něj velmi vzdálené a i když se vám v té době mohlo zdát klidné a nadšené, neznamená to, že teď necítí úzkost a není zmatené. Buďte trpěliví a ochotně znovu a znovu odpovídejte na otázky, které ohledně zahájení školní docházky má. Uklidňuje se tím a odbourává stres.

Udělejte si řád

Jedním ze zásadních rozdílů mezi školou a školkou je disciplína a řád, které jsou ve škole vyžadovány. Pomozte vašemu dítě, aby tuto velkou změnu zvládlo tím, že bude řád a pravidelnou rutinu dodržovat i doma. Snažte se poslední dva až tři týdny dělat konkrétní aktivity v konkrétním čase, aby si váš budoucí prvňáček zvykl na dodržování rozvrhu. Nebude to pro něj ve škole tak velký šok.

Učte ho samostatnosti

Povzbuzujte ho, aby bylo co nejvíc samostatné. I když vás to stojí hodně sil a trpělivosti, nechte ho, aby zvládalo samo ty dovednosti a aktivity, které bude potřebovat ve škole (například zavázat si samostatně tkaničky apod.). Veďte ho k tomu, aby mělo zodpovědnost za vykonání určitých úkolů, například některých domácích prací, a naučilo se, že za ně zodpovídá, musí na ně myslet a splnit svou povinnost.

Posilujte jeho akademické schopnosti

Probouzejte v něm zájem o učení a získávání vědomostí. Povídejte si s ním na co nejvíc témat, povzbuzujte ho ke kladení otázek, počítejte společně. Čtěte mu, navštěvujte společně muzea, hrady, zkrátka se snažte probudit v něm zájem o věci kolem sebe.

Navštivte školu

Strach dětí před vstupem do první třídy pramení z valné části ze strachu z neznámého prostředí. Dítě má strach, že netrefí do školy, nenajde svou třídu, nebude vědět, kam si má zajít na záchod. Před vstupem do první třídy si dojděte školu společně prohlédnout, několikrát se kolem ní projděte, ukažte mu například hřiště, kam bude chodit cvičit a podobně. Pokud bude vstupovat do prostředí, které mu bude připadat známé, bude pociťovat mnohem menší míru stresu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články