Menu
Úvod  › 

Jak naučit dítě na nočník

Začali jste bojovat nočníkovou bitvu, nebo se k tomu teprve chystáte? Potom vám přijdou vhod užitečné tipy, jak v ní zvítězit.

Jakmile se vaše dítě přiblíží k ročním narozeninám, začnou se v příbuzenstvu množit dotazy, jestli už váš potomek zvládá vyměšování do nočníku. Právě po prvních narozeninách přichází období, kdy většina rodičů začíná své děti posazovat poprvé na nočník. Pro to, aby vaše snažení bylo úspěšné a obešlo se bez zbytečných komplikací, se vám bude hodit dodržování několika základních pravidel.

Základní porozumění

Odborníci upozorňují, že s učením dítěte na nočník by nemělo docházet dřív, než je dítě schopné porozumět významu slov, kterými tento proces rodiče popisují (čurat, kakat, nočník a podobně). I když možná slýcháte v rámci "kočárkových závodů", že něčí dítě chodí na nočník už dříve než v roce, nejde o používání nočníku v pravém slova smyslu. Obvykle rodiče dítě na nočník pouze posadí a dítěti se někdy podaří udělat do něj to, co je od něj očekáváno. Před ročními narozeninami rozhodně dítě nemůže porozumět tomu, co po něm chcete, a zejména není schopno vůlí ovládnout své svěrače.

Prvním krokem při učení na nočník by tedy měla být snaha, aby dítě porozumělo, co po něm vůbec chcete. Pokud s tím nemáte mentální problém, můžete jej s sebou vzít na záchod a vysvětlit mu, co děláte. Rozhodně mu však při přebalování popisujte, že se do plenky vyčuralo nebo vykakalo. Je nutné, aby pochopilo, jaká konkrétní věc se k vámi vyslovovanému slovu váže.

Nechte dítě, aby si nočník vybralo samo. V praktickém nácviku vám pomůže, pokud budete dítě povzbuzovat k celkové samostatnosti. Zkuste se obrnit trpělivostí a nechte dítě, ať si samo zkusí obléct ponožky, jíst lžičkou a podobné samostatné úkoly. Bude se cítit důležitě a bude motivováno, aby se pokusilo uspět i v případě používání nočníku. Netrestejte ho za neúspěch, protože tím ho budete jen zbytečně stresovat. Za případný úspěch naopak o to víc chvalte. Počítejte už dopředu s četnými nehodami a pokuste se zachovat klid.

Na dítě nikdy nespěchejte. Posazovat ho v učící fázi na nočník v okamžiku, kdy spěcháte ven, není nejlepší nápad. Dítě vaši nervozitu vycítí a váš záměr se nejspíš nepovede. Udělejte si čas, posaďte dítě na nočník a třeba si s ním povídejte, nebo ukazujte obrázky, aby nemělo tuto událost spojenou se stresem.

Dívky versus chlapci

Snažte se vytvořit si určitý řád. Posaďte proto dítě na nočník například když se vzbudí, po jídle, před cestou autem a než jde spát. Odborníci spíše doporučují dítěti oznámit, že teď si sedne na nočník a zkusí se do něj vyčurat nebo vykakat, než aby se rodiče ptali, jestli nechce náhodou na nočník.

Nácvik používání nočníku se u chlapců a dívek nijak neliší. Jen by se chlapci měli naučit, že při sezení na nočníku směřuje penis dolů. Močení ve stoje učte svého syna teprve, až bude dostatečně vysoký, aby byl schopný močit ve stoje do klasické toalety. Samozřejmostí je učení dítěte, aby si po vykonání potřeby důkladně umylo ruce.

Buďte trpěliví! Každému dítěti trvá různě dlouhou dobu, než se naučí nočník používat. Některému stačí tři měsíce, jinému to trvá rok.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 způsobů, jak naučit dítě mluvit
Naučte své děti číst: Jak je přivést ke knihám
Jak naučit děti usínat a spát
Dětská obezita: Jak jí předejít