Menu
Úvod  › 

10 důvodů, proč vaše dítě nespí

Marně čekáte na dobu, kdy začne vaše dítě spát konečně celou noc? Za problémům se spánkem vašeho dítěte může stát některý z následujících deseti problémů.

1. Je příliš malé.

Jen velmi málo miminek dokáže spát celou noc. První dva měsíce spí sice novorozeňata v průměru dvanáct až osmnáct hodin denně, ale úseky spánku a bdění jsou relativně krátké a rychle se střídají. Nečekejte, že si budete moci dopřát celonoční spánek dřív než po devíti měsících po narození dítěte.

2. Uspáváte ho.

Pokud své dítě každou noc uspáváte chováním, kolébáním, nebo jinými podobnými metodami, nedáte mu šanci, aby se naučilo usnout samo. Nemusíte ho nechávat nutně vybrečet, ale utěšte ho bez toho, aniž byste jej vyndavali z postýlky. Jestliže se vaše dítě naučí usínat samo, zvládne to i v případě, že se probudí uprostřed noci.

3. Je přetažené.

Batolata i předškoláci potřebují denně spát jedenáct až čtrnáct hodin. Jakmile je dítě přetažené a příliš unavené, bude mít velké problémy s usínáním. Dodržujte řád a pravidelný program, ve kterém bude dostatek času na odpočinek dítěte.

4. Separační úzkost.

Každé dítě prochází fází, kdy si uvědomí, že není s matkou spojeno navždy a prodělává separační úzkost. Zhruba ve věku šesti měsíců děti odmítají spát samy právě v důsledku separační úzkosti. Jde o zcela normální stav, který za pár týdnů pomine.

5. Absence řádu.

Pokud chcete, aby vaše dítě dobře spalo, vytvořte mu usínací rituály. Před každým spánkem dělejte stále stejné věci (koupel, zpívání, čtení pohádek...), aby mělo dítě čas psychicky se připravit na to, že se blíží spánek. Bude se mu lépe usínat i spát.

6. Nedostatek spánku přes den.

Některé děti mají problémy s usínáním a nočním spánkem v důsledku nedostatku spánku přes den. Většina kojenců a batolat potřebuje spát minimálně jednou denně (někteří až třikrát). Naprostá většina dětí potřebuje spát alespoň jednou denně až do věku pěti let.

7. Chrápání.

Jedno z deseti dětí trpí chrápáním. Chrápání může mít celou řadu důvodů včetně spánkové apnoe, alergie, či nachlazení. Pokud jeho spánek není chrápáním narušen, není potřeba jej řešit. Jestliže ale chrápání ovlivňuje kvalitu spánku dítěte, vyhledejte lékaře.

8. Špatné sny.

Každé dítě se čas od času potýká se špatnými sny. Je to naprosto normální a není důvod se znepokojovat. Pouze v případě, že se špatné sny objevují prakticky každou noc a znemožňují dítěti klidný spánek, je potřeba konzultovat s pediatrem.

9. Alergie, astma atd.

Některé zdravotní problémy jsou spojeny s problémy se spánkem dítěte. Ucpaný nos v důsledku alergií, nachlazení a astmatu mohou ztěžovat dýchání. Kvalitu spánku nepříznivě ovlivňuje i kolika dítěte, reflux jícnu, či prořezávání zubů.

10. Léky.

Některé léky na nachlazení, alergii, či ADHD se mohou negativně podepsat na spánku dítěte. Pokud máte podezření, že je to i váš případ, kontaktujte svého pediatra.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Čas, kdy jde dítě spát, ovlivňuje jeho chování
Skřivani jsou šťastnější než sovy
Tipy pro zoufalé rodiče: Jak získat víc spánku
Spánkové polohy: Jak se podepíší na vašem zdraví
Nedostatek spánku: Zoufalství novopečených rodičů
Noční děsy u dětí: Nepřítel klidného spánku