Menu
Úvod  ›   › 

Jak poznat, že jste workaholik?

Máte pocit, že dřete od rána do večera a v práci byste mohli i přespávat. Své přátele jste neviděli už několik týdnů a kromě práce nestíháte téměř nic. Můžete se už počítat mezi workaholiky, nebo to s vámi ještě není tak špatné?

Co děláte zrovna teď? Samozřejmě, že pracujete. A co máte v plánu za hodinu? Ještě pracovat? A kde bychom vás našli v jedenáct hodin večer? Zbytečná otázka; ovšemže v práci. Udělejte sami sobě laskavost a věnujte pozornost následujícím symptomům workaholismu. Je totiž pravděpodobné, že už patříte do jejich řad. Následujícími pěti příznaky se projevují ti, kteří beznadějně propadli své práci:

Pracujete i v případě, že nejste v zaměstnání

Místo toho, abyste se doma dívali na televizi, věnovali se své rodině, nebo spali, snažíte se úpěnlivě dohnat všechny pracovní resty. A nepodvádějte: odpovídání na pracovní maily je také práce. Tento varovný příznak je typický zejména pro workaholiky, kteří pracují alespoň částečně z domova. Snadno totiž propadnou pocitu, že jejich pracovní doba vlastně nikdy nekončí a nedokáží oddělit práci od soukromého života. Pokud je to i váš případ, je nutné stanovit si jasně čas vymezený pro práci a čas, kdy se budete věnovat pouze relaxačním činnostem. V opačném případě se obě oblasti mohou neoddělitelně prolnout a vy pro sebe nebudete mít ani jednu volnou minutu.

Nikdy nevypínáte telefon

Pokud nejste lékař a nemáte zrovna pohotovost, skutečně není nutné mít celou noc zapnutý telefon pro případ, že by po vás ve tři ráno zatoužil šéf nebo vaši klienti. Dosáhnete tak jedině toho, že budete neustále ve střehu kdykoli telefon zazvoní a pracovní záležitosti se začnou nabourávat do vašeho soukromého života. Jestliže vlastníte pracovní telefon, vypínejte ho striktně po odchodu z práce. V případě, že vlastníte soukromý přístroj, zakažte si večer přijímat hovory z pracovních čísel.

Všechno děláte sami

Nikomu nedůvěřujete a trpíte utkvělým pocitem, že všechny pracovní záležitosti musíte vyřídit vy sami, protože nikdo na světě to neudělá tak dobře jako vy? Výsledkem je patová situace, kdy nechcete své sekretářce povolit ani založení spisu do pořadače nebo odeslání pošty. Samozřejmě, že podobné tempo a množství povinností nemůže zvládnout nikdo na světě, takže je jen otázkou času, kdy se zhroutíte i vy.

Mluvíte stále jen o práci

Jak obvykle odpovídáte na otázku, jak se vám daří? Mluvíte o své rodině, koníčcích, přátelích a akcích, které jste nedávno absolvovali? Nebo začnete nebohého tazatele bombardovat stížnostmi o tom, kolik toho máte v práci, jak se vám hroutí projekt a naprosto zoufale nestíháte? Jestli jste zaškrtli druhou možnost, měli byste zpozornět. Mluvíte-li v podstatě jen o své práci, protože ta je alfou i omegou vašeho života, vyjadřujete se v pracovních termínech, a co víc nedokážete už ani poslouchat nikoho, kdo nevykládá o pracovních záležitostech, máte problém.

Nevíte, co dělají vaši přátelé

Je pátek deset hodin večer a vy teď zkuste odpovědět na kontrolní otázku: víte, kde jsou alespoň dva vaši nejbližší přátelé? Pokud nemáte ani mlhavé ponětí, co by právě mohli dělat, protože už jste s nimi několik týdnů nemluvili, a oni už dávno vzdali snahu kontaktovat vás a kamkoli zvát, protože jde o zbytečnou snahu, nesvědčí to právě ve váš prospěch. A co vaše rodina? Kdy jste si naposledy našli čas na popovídání si a vyslechnutí jejich starostí i radostí? Jakmile začnete ztrácet kontakt se svými nejbližšími, jde o závažný signál, že něco není v pořádku a měli byste rychle přehodnotit své priority.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Starosti s prací