Menu
Úvod  ›   › 

Jak mohou drby v práci pomoci v kariéře?

Pomlouváte svého šéfa, drbete ostatní kolegy a máte neustále výhrady k pracovním postupům? Potom se chováte naprosto standardně a dokonce si pomocí drbů můžete budovat lepší vztahy na pracovišti.

Nový dotazníkový výzkum, který proběhl na území Velké Británie, ukázal, že lidé považují drby v zaměstnání za jednu ze zbraní, která jim může pomoci v kariérním postupu. Navíc je většina zaměstnanců považuje za ospravedlnitelné a pochopitelné. Drbání o firemní politice, ostatních kolezích a nadřízených je podle zaměstnanců jednou ze základních dovedností, kterou by měl člověk zvládat, pokud chce být v kolektivu oblíbený. A ženy v tomto ohledu vedou.

Víc než polovina dotázaných (přesně 53%) přiznává, že pomlouvá své kolegy a firemní politiku. Toto téma, podle magazínu Ivillage výrazně vede nad hovory o rodině (tu rozebírá 24%), o soukromém životě mluví 22% a jen 18% rozebírá své pocity. A s drby by měli počítat především šéfové, protože každý desátý zaměstnanec přiznal, že o svém šéfovi mluví častěji než o hlavních zprávách dne, světových událostech nebo celebritách.

Drbny

Na druhou stranu zaměstnanci nepovažují drby za nic důležitého, jde jen o druh společenského styku, který tvoří páteř firemní komunikace.

Profesionální drbny

Celá polovina žen mezi osmnácti a pětadvaceti lety se domnívá, že společné drbání a pomlouvání představuje jistou záruku spojenectví i v dravé době, kdy na vaše místo čeká dalších deset kandidátů. Šest z deseti potom využívá pracovních přestávek k tomu, aby si vyměňovalo drby, sdílelo tajemství a budovalo tak pevné vazby mezi sebou a ostatními kolegy.

Vytváření strategických sítí založených na drbech a sdílených tajemstvích se, podle výzkumu, věnuje o dvacet procent víc žen než mužů.

Je to neuvěřitelné, ale vědci spočítali, že ženy stráví drbáním svých kolegů 69 minut denně. To znamená, že za svou pracovní kariéru se drbání a pomluvám věnují celé dva roky. Výzkum také dokázal, že ženy mají širší rozsah témat drbů. Zatímco muži při drbání svých kolegů proberou průměrně 4,6 témat, ženy zvládnou v průměru 5,1 témat.

Na druhou stranu ženy nad muži nevedou pouze v oblasti firemních drbů. Například třikrát častěji než oni mluví o své rodině, o deset procent častěji probírají svůj soukromý život a častěji se také v hovoru věnují svým citům.

Pravidla pro firemní drby

  • Nedopusťte, aby si vás kolegové zařadili do škatulky "drbna."
  • Rozlišujte mezi tajemstvím, které můžete vypustit do oběhu, a tajemství, které byste si měli nechat pro sebe.
  • Znejte své spojence i nepřátele. Není nic horšího, než svěřovat drby někomu, komu nemůžete důvěřovat.
  • Pokud možno drbejte mimo zaměstnání, například s kolegy večer v hospodě.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Starosti s prací