Menu
Úvod  ›   › 

Románek s kolegou: Stojí za to riziko?

Vaše žhavé pohledy by mohly sloužit jako rozbuška a nejraději byste se na sebe vrhli. Problém je v tom, že on je váš kolega. Románek na pracovišti s sebou nese spoustu rizik a problémů, které byste měla zvážit, než do něj půjdete.

S poměrem na pracovišti má zkušenost téměř každý druhý člověk a podle účastníků výzkumů dokáže pracovní aférka okořenit nudnou pracovní rutinu. Na druhou stranu vám ale poměr s kolegou může také srazit vaz a zničit vaší pracně vybudovanou kariéru.

"V případě pracovního vztahu bych doporučovala ještě víc než u klasického vztahu zvažovat jeho plusy a mínusy," říká soukromá psycholožka Eva Malá. "Nepodařený románek na pracovišti vás totiž může mnohem víc ohrozit, protože se s bývalým partnerem budete vídat každý den a řešit s ním řadu věcí a problémů, což může být pro vás oba velmi nepříjemné."

Myslete na následky

Ačkoli je to možná zpočátku těžké, už v prvotní fázi, kdy se mezi vámi začíná rozvíjet vztah, byste měla myslet na možné důsledky. Je samozřejmé, že v okamžiku, kdy otevíráte jeho vysoce erotické maily, nechcete myslet na odchod z práce, ostudu nebo dokonce vyhazov, ale buďte realistická. Pracovní aférka se špatným koncem může nevratně poškodit vaší profesionální pověst.

"Mnoho z těch, kteří se rozhodnou dát průchod citům, které chovají ke svému kolegovi, není vůbec připraveno na to, že se budou muset potýkat s drby, žárlivostí a náhlým napětím, které vstoupí mezi ně a ostatní kolegy," upozorňuje psycholožka. "Nepříjemnou skutečností jsou potom otřeseni a pokud se k tomu ještě později přidá rozpad vztahu, často nejsou schopni nastalou situaci zvládnout a raději místo dobrovolně opustí."

Proč jsou tedy aférky na pracovišti tak populární i přes všechna rizika, která s sebou nesou? To je jednoduché. Spojuje vás totiž spousta věcí. Už jenom to, že spolu pracujete, znamená, že máte mnoho věcí společných a velmi pravděpodobně sdílíte i jistou skupinu známých. V práci spolu trávíte dlouhé hodiny a proto toho o sobě také hodně víte. Celkem logickým vyvrcholením situace, kdy jste si navíc sympatičtí, je posezení v baru po práci a postupem času i další vývoj.

Statistiky dokonce ukazují, že pracovní vztahy mají poměrně vysoké procento úspěšnosti. Přibližně jedna čtvrtina z nich skončí dlouhodobým vztahem nebo manželstvím.

Pozor na šéfa

Pokud však má mít vaše aféra vůbec naději na úspěch, je potřeba respektovat základní pravidla. V první řadě je nutné na pracovní půdě za jakýchkoli okolností respektovat vztah nadřízený - podřízený. Jestliže jste udělala tu chybu a začala si se svým šéfem nebo podřízeným, dávejte si velký pozor, aby se vaše soukromí nezačalo odrážet na pracovních vztazích.

"Někteří lidé mají tendenci domnívat se, že pokud například spí se svým nadřízeným, mohou se k němu v zaměstnání chovat familiérněji a žádat po něm výhody," říká psycholožka. "Jenže je logické, že si toho ostatní zaměstnanci velmi rychle všimnou a z takového chování nemůže vzejít nikdy nic dobrého. Pokud přistoupíte na pracovní románek, je nutné velmi důsledně oddělovat soukromí od pracovní sféry."

Firemní politika

Zjistěte si, jak se vaše společnost staví k mimopracovním vztahům svých kolegů. Pokud to váš zaměstnavatel nedoporučuje nebo přímo zakazuje, je nutné předem kalkulovat s možností, že se váš vztah provalí a vy za to ponesete následky. Potom musíte počítat i s variantou výpovědi.

Je samozřejmé, že něco takového nebudete mít zřejmě explicitně zanesené v pracovní smlouvě, ale pokuste se číst mezi řádky firemní politiky. Má někdo z vašich kolegů podobnou zkušenost? Jak dopadly vztahy, které vznikly například mezi bývalými kolegy? Společnosti, v jejichž vedení jsou partnerské nebo manželské páry, budou k mimopracovním vztahům pravděpodobně tolerantnější. Porozhlédněte se kolem sebe a zkuste odhadnout, jak jste na tom.

Neztraťte kontakt s realitou

Je samozřejmé, že vám zamilovanost dodává křídla, ale nezapomínejte, kolik času a energie jste věnovala na vybudování své kariéry. Pokud budete místo dokončování projektů flirtovat u kopírky, dřív nebo později budete mít velký problém. Nedopusťte proto, aby vám prchavé pobláznění zničilo profesionální pověst. Pracovní povinnosti musí být pro vás oba za každých okolností na prvním místě a teprve potom se můžete ponořit do romantiky.

"Uvědomte si, že čas, který trávíte flirtování v práci, je přesně ten samý čas, za který vám zaměstnavatel platí, abyste pracovali. Nelze se tedy divit, že se mu vaše laškování v pracovním čase nebude zamlouvat," varuje psycholožka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Starosti s prací