Menu
Úvod  › 

Jak zvládnout nesnesitelného kolegu

Pořád se mu něco nelíbí, nepřetržitě si stěžuje, nebo kritizuje a vás tím ničí. S protivným, negativním a nesnesitelným kolegou se za svůj život setká naprostá většina lidí. Přinášíme vám návod, jak v jeho přítomnosti nezešílet, ani mu fyzicky neublížit.

Je jedno, jestli vás vaše práce baví, nebo do ní chodíte jen kvůli výši své hypotéky. Podstatné je, že přítomnost toho nesnesitelného protivy dělá z každého pracovního dne zkoušku vaší psychické odolnosti a vy nemůžete říct, jak dlouho si ještě dokážete udržet duševní zdraví. Spolupráce s ním by totiž měla být ohodnocena rizikovým příplatkem. Tady je několik triků, které by vám měly pomoci přežít alespoň do té doby, než se na obzoru vyskytne lepší místo, nebo než dá výpověď on:

Dejte si pauzu: Pokud nemůžete utéci od rozdělané práce domů nebo do hospody, najděte si alespoň místo, kde budete moci být několik minut o samotě. Tam se můžete podle libosti zhluboka vydýchat nebo do něčeho praštit. V každém případě však zabráníte tomu, abyste vybouchli v jeho přítomnosti a snížili se tak na jeho úroveň.

Nenechte se zatáhnout do léčky: Jde o jeden z nejstarších triků a nechat se do něj zatáhnout může jen naprostý naiva. Nesnesitelný kolega vás zatáhne do rozpravy o slabých stránkách vašeho šéfa, a pak se mu nenápadně zmíní o komentářích, které jste na toto téma pronesli. Pokud chcete mít nad svým protivným kolegou navrch, nesmíte se nikdy nechat do této léčky zatáhnout.

Promluvte si: Dejte si s ním schůzku v soukromí a zkuste ventilovat to, co vám na něm vadí. Snažte se zachovat úroveň, neurážet a mluvit co nejméně osobně a buďte konstruktivní. Uvědomte si, že nesnesitelný protiva obvykle dokonale ovládá umění manipulace, takže se vás bude snažit přesvědčit, že je chyba na vaší straně.

Shromážděte zbraně: Už byla válka rozpoutána? Potom musíte shromáždit co nejvíc zbraní, pro případ, že byste to museli řešit se svým nadřízeným nebo oddělením lidských zdrojů. Udělejte si poznámky o proběhlých incidentech včetně data a času, kdy proběhly. Na argument: "Už si přesně nepamatuji, kdy to bylo, ale rozhodně to někdy řekl," málokdo uslyší.

Zachovejte klid: Je jasné, že vás jeho kecy vytáčejí k nepříčetnosti, ale pokud se necháte vyprovokovat a zareagujete, dosáhnete jen toho, že se jeho reakce zaměří proti vám. Pokuste se raději zachovat klid a neutrální tón, pak budete působit mnohem profesionálněji a minimálně tak získáte na svou stranu ostatní spolupracovníky.

Zaměřte se na budoucnost: Jakmile se snížíte na jeho úroveň, začnete ho pomlouvat, nebo remcat stejně jako on, jste na nejlepší cestě do pekla. Myslete na svou profesionální pověst a nenechte se zatáhnout do jeho praktik.

Začněte hledat jinde: Pokud vás nesnesitelný kolega neúměrně štve a vysává vám energii, zkuste se poohlédnout po stejné práci jinde. Nemá smysl trápit se na místě, kde musíte řešit prkotiny s největším otravou na severní polokouli. A jakmile budete mít novou práci, můžete mu konečně od plic říct, co si o něm skutečně myslíte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Starosti s prací