Menu
Úvod  ›   › 

Jak se nezbláznit během příprav na Vánoce

Vykašlete se letos na stres, zoufalou honbu za dárky, chaos a nestíhání. Známe způsob, jak si tyhle Vánoce skutečně užít!

Po roce opět přichází advent a s ním očekávání těch nejkrásnějších svátků v roce. Také už se nemůžete dočkat, až se s vašimi nejbližšími sejdete u štědrovečerní večeře, pochutnáte si na kaprovi se salátem, rozbalíte si dárečky a pak už se budete jen v pohodě a v klidu celé svátky koukat na pohádky a dopřávat si sladké cukroví? Že to není váš případ a při myšlence na Vánoce se vám místo úsměvu na rtech objeví vráska na čele? Bojíte se, že pro vás budou přípravy opět znamenat jen stres, takže si svátky zase neužijete? Změňte to! I vy si můžete přípravy užít - přinášíme hned několik rad!

1. Plán je nejlepší pomocník.

Chcete-li vše zvládnout, napište si "bojový plán". Udělejte si chvilku a sepište si všechny úkony, které chcete před Vánoci stihnout. Na nic nezapomeňte! Poté si naplánujte, kdy dané věci budete dělat. Tak například - máte v seznamu mytí oken? To je zbytečné, okna se před Vánocemi mýt nemusí, je to jen zbytečný nešvar, který jste možná pochytili od své matky. Nákup dárku? Ten přeci můžete vyřešit pohodlně přes internet apod. Ani s balením dárků se nemusíte trápit - nechte si je zabalit přímo od prodejce. Zaplatíte za to pár kaček a ušetříte si tím čas i nervy. Zaměřte se skutečně jen na to, co je nutné!

2. Pečení ano, ale s mírou!

Pečení k Vánocům patří. Jestliže se na to necítíte, vyřešte to nákupem. V mnoha cukrárnách nabízí pečení cukroví a za hubičku ho můžete koupit i v kdejakém obchodě. Jestliže se do pečení pustíte, zbytečně se netrapte. Udělejte jen takové cukroví, o kterém víte, že ho máte v rodině rádi. I pečení je možné urychlit - existují třeba i velmi šikovné silikonové formy na tradiční rohlíčky a silikonové pekáče.

3. Z úklidu udělejte "bojovku."

Na svátky by měla být vaše domácnost čistá. Nedělejte to sami a do úklidu zapojte celou rodinu. Můžete to zkusit hrou - udělejte rozpis a každému členovi rodiny přidělte část úklidu. Kdo úkol splní v daném čase, dostane odměnu.

5. Přípravy v den D.

Pokud si vše dobře naplánujete, nebudete se muset na Štědrý den ničím zbytečně stresovat. Vaší povinností už bude jen připravit chutnou večeři. Nezapomeňte si v dostatečném předstihu vše nakoupit. Pokud budete vařit, připravte si vše potřebné nádobí, ať třeba pro nerezové hrnce na přípravu polévky či vaření brambor nemusíte běhat k sousedům. Bude lepší, když se do vaření pustíte hned ráno. Budete tak mít dost času i v případě, pokud se něco nepovede a bude potřeba to uvařit ještě jednou.

6. Inspirace na závěr

Nemáte stále ještě nakoupené všechny dárky? Nevadí, tady je malá inspirace. Sháníte-li dárky pro děti - kupte jim nějakou hru. U té se zabaví nejen oni, ale i vy. Ještě nemáte dárek pro manžele, tátu nebo dědečka? Co třeba šunkovar Tescoma, se kterým si mohou doma udělat lahodnou šunku? Chcete potěšit sama sebe? Kupte si luxusní spodní prádélko, potěšíte tím sebe i vašeho partnera.

Tip na závěr - zapomněla jste na adventní věnec? Nevadí - snadno si ho vyrobíte doma. Návod najdete zde.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Vánoční svátky