Menu
Úvod  ›   › 

Tipy na Vánoce za pár korun

Vánoce na krku a ve vaší peněžence průvan. Víme, jak pořídit dárky, hostinu i dekorace za pár korun. Inspirujte se.

Jen máloco provětrá vaše konto tak důkladně jako Vánoce. Seznam věcí, které je potřeba zařídit a koupit, je téměř nekonečný. Dekorace, stromek, cukroví, jídlo na sváteční hostinu a samozřejmě dárky. Možná je na tom ale vaše peněženka právě teď bledě a vzhledem k tomu, že do Vánoc zbývá už jen pár dnů, nelze předpokládat, že by se vaše finanční situace nějak výrazně vylepšila. Jak tedy zařídit Vánoce za pár korun tak, aby byli všichni spokojeni?

Jídlo a cukroví

Uvědomili jste si někdy, kolik jídla kupujete zbytečně, abyste ho potom vyhodili, protože ho nezvládnete sníst? Místo toho, abyste koupili celého kapra, kterého bude celá vaše rodina "dusit" celé vánoční svátky, aby se ho nakonec půlka vyhodila, protože už se na něj nebudete moci další rok podívat, kupte jen filety odpovídající velikosti, které budete moci spočítat podle počtu strávníků, kteří se sejdou u svátečního stolu. Bramborový salát s těžkou majonézou, uzeninou a dalšími tradičními ingrediencemi je nejen zbytečně kalorický, ale také drahý. Zkuste místo něj odlehčenou verzi s bramborami, jarní cibulkou, petrželkou a hořčicí. Nepřiberete a zároveň i ušetříte. Stejně tak se letos vykašlete na hutné máslové cukroví, které už se vám stejně nestihne rozležet. Místo toho připravte například jednoduché sušené švestky naplněné mandlí a obalené v čokoládě. Je to rychlé, jednoduché a navíc to nijak nezatíží váš rozpočet.

Levné dárky

Pravděpodobně největším problémem pro nemajetné je pořízení vánočních dárků. Můžete se stokrát tvářit, že jsou vám Vánoce ukradené, ale tváří v tvář hromadě lákavě zabalených vánočních dárků zachová kamennou tvář jen málokdo. Existuje však celá řada důstojných dárků, které vás budou stát jen pár korun, a přitom zcela jistě udělají obdarovaným radost.

Vděčným dárkem pro prakticky kohokoli je osobní kalendář, k jehož výrobě potřebujete jen archiv rodinných fotek, papíry (prodávají se speciální děrované papíry v sadě i se spirálou, ale můžete použít i obyčejné papíry a vyrobit trhací kalendář), tiskárnu a šablony na vytvoření kalendáře, které si můžete zadarmo stáhnout z internetu. I když vás tento dárek vyjde jen na pár korun a vytvoříte ho i na skutečně poslední chvíli, můžete se vsadit, že s ním uspějete.

Máte pocit, že vaši blízcí už jsou zahrnuti předměty všeho druhu a hledáte pro ně originální dárek? Nechte jim vyrobit profesionální webové stránky. Jejich obsah a náplň záleží jen na vaší fantazii. Může to být vtipný blog, stránky věnované koníčku obdarovaného, cestovní deník, nebo například jakási kronika vaší rodiny, kvůli které rádi sedne k internetu i starší generace. Vytvoření kvalitních webových stránek vás přitom nemusí stát ani korunu. Například webhostingová společnost Banan.cz nabízí profesionální webhosting, k tomu tvorbu webových stránek šitých na míru zákazníkovi a kompletní administrování obsahové části webu zcela zdarma.

Pokud jste manuálně zruční, můžete dárek vyrobit sami. I když už na svou tvorbu máte jen několik dnů, pořád ještě toho můžete poměrně hodně stihnout. Hitem letošní zimy je například šála pletená na rukou (opravdu se místo jehlic používají pouze ruce), kterou máte hotovou za půl hodiny. Jestliže patříte mezi zdatné kuchařky, můžete vyrobit sadu jedlých dárků. A v nejhorším vás vždy zachrání cédéčko, na které vypálíte kompilaci oblíbených hitů toho, koho chcete obdarovat.

Dekorace za hubičku

Samozřejmě můžete utratit za vánoční dekorace tisíce, ale stejně tak si můžete pořídit vánoční atmosféru doslova za hubičku. Požádejte své děti, aby vystříhaly z papíru vločky, které pak nalepíte na sklo. Zhostí se toho s nadšením a ostatně můžete jim pomoci i vy. Dojděte si na procházku do lesa a přineste odtud chvojí do vázy a šišky, které naaranžujete kolem. Smrkovou "kytici" můžete dozdobit papírovým řetězem, ornamenty z alobalu, nebo například řetězem z hřebíčku (před navlečením je potřeba hřebíčky namočit na několik hodin do vody). Místo drahých aromasvíček nakrájejte na plátky pomeranč a dejte ho sušit na topení. Provoní vám krásně celý byt.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Vánoční svátky