Menu
Úvod  ›   › 

Avokádo a jeho účinky na vaše zdraví

Avokádo ? plod hruškovce přelahodného je u nás poměrně nedávnou potravinou, která si však velmi rychle získala oblibu. Hodí se k přípravě sladkých i slaných jídel. Je neodmyslitelnou součástí mnoha výtečných dipů, smoothie, salátů, pomazánek či dezertů. Avokádo je učiněný koktejl vitamínů, minerálů a dalších důležitých živin.

Poklad přírody

Avokádo je máslovo-oříškové chuti a většině lidem chutná až teprve v okamžiku, když se nějak ochutí nebo smíchá s dalšími ingrediencemi. Prostřednictvím avokáda do svého těla dopravíte měď, draslík, železo, fosfor, magnezium, vitamíny B3, B5, B6, C, E, H, K, kyselinu pantotenovou, kyselinu olejovou, palmitovou a linolovou. Je vhodnou potravinou nejen pro ty, jež vyznávají zdravý životní styl, ale výtečné rovněž pro ženy, které plánují těhotenství.

Zdroj:Avokádo a jeho účinky

Zásobí tak své tělo potřebnými vitamíny. Avokádo má vysokou kalorickou hodnotu a společně s olivami patří mezi nejbohatší ovoce na zdravé tuky. Je mimořádně bohaté na proteiny a obsahuje veškeré esenciální aminokyseliny.

Avokádo nepodávejte zvířatům

Ačkoliv jde skutečně o malý zázrak přírody, není vhodné pro zvířata. Kanárci, papoušci, kočky i psi by jeho pozření nemuseli nést zrovna nejlépe. Obsahuje persin - ten je pro ně více než nevhodný.

Jak připravit avokádo

Jeho využití je všestranné. Jíst se dá syrové i tepelně upravené. Posloužit může i jako originální ozdoba stolu. Po rozkrojení, vyjmutí pecky a vydlabání dužiny vznikne mistička, kterou lze naplnit tvarohovým dezertem, ovocem, bramborovou kaší, pomazánkou apod. Z tepelně zpracovaného avokáda je výtečná polévka, většina lidí si na něm však pochutnává za syrova.

Avokádo v kosmetice

Mimo pokrmů je tato surovina oblíbená také v kosmetice, která by se bez něj snad ani neobešla. Existuje nespočet receptů na pleťové i vlasové masky. Jeho účinky na pokožku ocení všichni ti, kteří mají pleť mastnou, suchou, citlivou, povadlou a stárnoucí. Stejně tak se postará o lesklé a zdravé vlasy.

Proč zařadit avokádo do svého jídelníčku

  • Posiluje cévy a předchází riziku zlomenin a osteoporózy
  • Je to účinný antioxidant a předchází vadám plodu v těhotenství
  • Podporuje nervovou soustavu a činnost svalů
  • Působí jako prevence kardiovaskulárních chorob
  • Je vhodné při redukčních dietách
  • Prevence zeleného a šedého zákalu
  • Prevence proti artritidě
  • Blahodárně působí na trávicí trakt

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články