Menu
Úvod  › 

5 nejpopulárnějších opileckých mýtů

Pít se musí umět. O alkoholu koluje spousta opileckých mýtů, které vás mohou připravit nejen o zdraví ale i život.

1. "Nechte ho z toho vyspat."

Tento mýtus pravděpodobně pochází z touhy vašich mejdanových kolegů mít s vámi co nejméně práce, až přeberete. Zdá se, že účastníci pařeb se řídí pochybným zaklínadlem, kdy uloží namol opilého do postele a předpokládají, že po krátkém spánku se dá zázračně do pořádku. Uložením do postele mu ovšem dáte vynikající příležitost, jak se potenciálně udusit vlastními zvratky. Opilci mají, jak známo, velmi často potřebu vyčistit si žaludek, a pokud bude váš kamarád ležet na zádech, má slušnou šanci, že své zvratky vdechne.

2. Alkohol vás zahřeje

Dáváte si panáka na zahřátí? Potom jste se stali obětí dalšího opileckého mýtu. Alkohol způsobí, že se budete cítit tepleji a zčervenáte, protože rozšíří vaše krevní cévy. Tím se krev dostane blíž k povrchu kůže a způsobí, že se budete cítit tepleji. Bohužel ale teplo povrchem kůže ztrácíte, místo aby se udrželo v centru vašeho těla. Pokud se tedy na zimní túře posilňujete alkoholem, máte našlápnuto k problémům.

3. Vynikající prevencí proti kocovině je aspirin.

Propili jste se do stavu, kdy je více než jasné, že budete mít zítra ráno za čelní kostí bandu permoníků. Jestliže se zařídíte podle dalšího opileckého mýtu, sáhnete po aspirinu. problém je v tom, že aspirin vám proti kocovině nepomůže. A co víc, bude vám po něm ještě hůř. Podle studie American Medical Association aspirin ve skutečnosti zpomaluje metabolismus alkoholu. Takže nejenže nesníží hladinu alkoholu ve vaší krvi, ale způsobí, že se v ní alkohol udrží déle. Pokud se budete po probuzení cítit lépe, je to pravděpodobně proto, že jste stále ještě opilí.

4. Po kávě vystřízlivíte.

Tohle je jeden z nejzatvrzelejších opileckých mýtů. Kolikrát jste už slyšeli, že si máte dát šálek kávy, abyste se probrali z opice? Jenže ve skutečnosti tak svému tělu ještě více uškodíte. Káva je stimulant. Alkohol má tlumící schopnosti. Zkuste si představit, co udělá boj těchto dvou látek s vašimi tělesnými funkcemi. V nejhorším případě může dojít i k úmrtí. Po kávě rozhodně nevystřízlivíte, jen své tělo ještě víc zatížíte.

5. Detektor alkoholu lze ošálit.

Popili jste, ale cítíte se stále v pohodě, takže sednete do auta a rozhodnete se řídit domů. Jenže za rohem vás zastaví policisté a dají vám dýchnout, nevypadají na to, že by byli ochotní nechat se uplatit. Pokud podlehnete populárnímu mýtu, dáte si před usednutí za volant česnek, nebo hořčici, fouknete do balónku zprudka a krátce, nebo něco úplně jiného. Rad, jak obelstít detektor alkoholu je celá řada, buďte však ujištěni, že ani jedna nefunguje. Pokud vás chytli, dali vám dýchnout a vy máte co nadýchat, považujte to za konečnou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články