Menu
Úvod  › 

Jak bojovat proti zápachu z úst

Zápach z úst postihne alespoň v některém stádiu života naprostou většinu lidí. Možná vás tak tělo upozorňuje na nějaký problém, ale je dost možné, že stačí změnit několik detailů a nepříjemný zápach zmizí.

Podle výzkumů se se zápachem z úst někdy v průběhu svého života potýkalo víc než 98% lidí. Dobrou zprávou ale je, že se obvykle jedná o dočasnou a relativně snadno odstranitelnou záležitost.

I když akutní problém se zápachem dechu může být způsobený tím, co jste aktuálně snědli, v dlouhodobém horizontu je jeho nejčastější příčinou nedostatečná dentální hygiena. V první řadě je nutné zjistit, zda se jedná pouze o dočasný problém či nikoli.

Dočasné příčiny

Hlavním viníkem dočasného zápachu z úst je cibule, česnek, kořeněná jídla, alkohol a cigarety. Zejména kouření je v záležitosti špatného dechu na předních místech. Jednak dráždí žaludek, který potom produkuje větší množství kyselin a právě ty mohou být jednou z příčin zapáchajícího dechu, navíc ale snižuje produkci slin, což znamená, že zápach vydrží déle.

Obecně je možné říci, že jakákoli situace, která omezuje produkci slin, může být příčinou špatného dechu. Bohužel mu "nahrává" i moderní prostředí s klimatizovanými auty, kancelářemi a veřejnými prostory, které vedou k dehydrataci. Zmenšuje se tak produkce slin a sliny jsou mnohem koncentrovanější. Pokud pobýváte v klimatizovaném prostoru, je proto potřeba zvýšit příjem tekutin, abyste zabránili dehydrataci. Produkci slin může snižovat i užívání některých léků (například antidepresiv), které tak zároveň ovlivňují i kvalitu vašeho dechu.

V některých případech může být problém způsoben i infekcí krku nebo dutin, či silným nachlazením. V postatě jakákoli nemoc, která vám znemožňuje dýchat nosem a nutí vás dýchat s otevřenými ústy, může být příčinou nevábného dechu, protože se tak vysouší sliny v ústní dutině. To je ostatně také důvod zápachu z úst, který se objevuje v ranních hodinách, protože ve spánku produkce slin rapidně klesá.

Špatná hygiena

Nicméně podle údajů stomatologů stojí minimálně za čtvrtinou případů nevábného dechu nedostatečná dentální hygiena, v jejímž důsledku se často objevují onemocnění dásní. Pokud si nevyčistíte zuby dokonale, kolem zubů a na dásních se usazuje plak, jakýsi bakteriální povlak, který je příčinou zubního kazu způsobujícího zápach z úst.

V takovém případě je nutný zásah dentisty a vyplatí se vám i návštěva dentální hygienistky. Zubař posoudí, jestli je potřeba vyvrtat kazy, nebo například přeléčit infekci v ústní dutině antibiotiky. Dentální hygienistka zase odstraní zubní kámen, který přispívá k usazování plaku a dalších nečistot, a ukáže vám, jak si správně čistit zuby.

První pomoc

Ráno se neomezujte pouze na vyčistění zubů, ale soustřeďte se i na jazyk. Existují speciální kartáčky a škrabky, které odstraní z vašeho jazyka bakteriální film a redukují tak zápach. Je však nutné odhalit a odstranit příčinu zápachu z úst, místo toho abyste se jej jen snažili překrýt ústními vodami a žvýkačkami. Špatný dech totiž může být signálem problémů s dutinami, žaludkem, ledvinami, játry nebo plícemi. To je také důvod, proč by o vašem dlouhotrvajícím špatném dechu měl vědět stomatolog i praktický lékař a pracovalo se na odstranění jeho příčin.

Pokud důvodem zápachu z úst nejsou skryté zdravotní problémy, řiďte se základními pravidly, která by ho měla eliminovat:

- Vyřaďte ze svého jídelníčku česnek, cibuli, alkohol, cigarety a kořeněná jídla.

- Nevyplachujte si ústa přípravky s obsahem alkoholu.

- Vyhýbejte se konzumaci sladkých přesnídávek mezi jednotlivými jídly. Podporují růst bakterií ve vašich ústech.

- Používejte pravidelně zubní nit.

- Žvýkejte žvýkačky bez cukru; působí jako přirozená ústní voda, tím že podporují produkci slin.

- Žvýkejte petržel, mátu, hřebíček, nebo semínka fenyklu.

- Dodržujte pitný režim.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články