Menu
Úvod  › 

Žluté zuby, páchnoucí dech. Jak na to.

Do reklamního úsměvu máte hodně daleko. Zažloutlé zuby a nevábný dech nemusí být definitivum, pokud víte, jak se o svá ústa starat.

Čistěte dvakrát denně dvě minuty.

Čistěte si zuby dvakrát denně po dobu minimálně dvou minut, doporučují odborníci v čele s American Dental Association. To je klíčová zásada, kterou musíte dodržovat, pokud si chcete udržet zuby i ústa ve formě. Čištění zubů a jazyka kartáčkem s měkkými štětinami a pastou s obsahem fluoridu odstraňuje zbytky jídla a bakterie z vašich úst.

Ranní čištění proti páchnoucímu dechu.

Teplota v ústech je sedmatřicet stupňů a toto teplé a vlhké prostředí velmi vyhovuje bakteriím, které se živí zbytky jídla. Tak vznikají i ložiska zubního plaku. Když potom dojde k jeho zvápnění, vzniká vrstva zubního kamene. Plak a zubní kámen jsou hlavními viníky páchnoucího dechu. Po celé noci, kdy v ústech klesla produkce slin, které zuby oplachují, dech páchne mnohem víc a zuby jsou zranitelnější. Soustřeďte se zejména na důkladné ranní čištění.

Nepřehánějte to.

Na druhou stranu to však s čištěním zubů nepřehánějte. Pokud si je budete čistit víc než dvakrát denně a déle než čtyři minuty, dosáhnete pouze poškození skloviny, která chrání zub na povrchu. Zub je tak mnohem zranitelnější a náchylnější k poškození a kazům.

Netlačte.

Je také možné, že při čištění zubů příliš tlačíte. Příliš intenzivní čištění zubů je spíše kontraproduktivní. Pokud jsou vaše zuby matné a na dotek připomínají vaječnou skořápku, jde o signál, že při jejich čištění příliš tlačíte. Jestliže to ještě zkombinujete s kyselinou obsaženou v džusech, nebo například sportovních nápojích, vaše sklovina je dvojnásob ohrožená. A právě poškozená sklovina může být další z příčin páchnoucího dechu.

Každodenní zubní nit.

Každodenní používání zubní nitě odstraní částečky jídla, které zůstaly mezi zuby při běžném čištění. Navíc tak odstraníte plak a předejdete tvoření zubního plaku a kamene.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Zuby