Menu
Úvod  › 

Růst zubů versus nemoc: Poznáte rozdíl?

Dítě je nerudné, pláče, má zvýšenou teplotu a nechce jíst. Rostou mu zuby, nebo je nemocné? Víme, jak poznáte rozdíl mezi prořezávajícími se zuby a jiným onemocněním.

Každý rodič tu situaci důvěrně zná. Dítě je mrzuté, téměř neustále pláče, nechce jíst, sliní, všechno si strká do úst, má zvýšenou teplotu, ale ještě neumí mluvit dostatečně na to, aby vám samo řeklo, co ho bolí. Vy se přitom snažíte přijít na to, jestli jsou viníkem prořezávající se zuby, nebo ho trápí něco jiného. Příznaky růstu zubů a jiných onemocnění, jako například chřipky nebo virózy, mohou být velmi podobné. Jak tedy poznáte, co vašeho potomka trápí?

První zuby se dítěti proříznou obvykle mezi šestým a osmým měsícům. Typicky se jako první objeví spodní přední zuby, následují přední horní zuby. Doba, za kterou se dítěti proříznou všechny zuby, je velmi individuální, a u některých dětí může růst zubů probíhat zcela bez příznaků a problémů. Stejně tak však může být jejich prořezávání utrpěním pro všechny zúčastněné.

Výzkum, který provedli brazilští vědci, ukázal, že rodiče často vyhledávají pomoc dětského stomatologa s tím, že dítě trpí prořezávajícími zuby. Nicméně ve skutečnosti jejich potomek zápasí o "obyčejnou" virózou. Problém je v tom, že symptomy spojené s prořezáváním zubů (červené tváře, průjem, opruzení, nechuť k jídlu, zvýšená teplota) jsou v podstatě totožné s typicky dětskými virovými onemocněními. Příznaky nejsou nikdy nijak extrémně závažné ani u jedné varianty, ale u prořezávaní zubů většinou trvají kratší dobu než u virózy. Typicky se teplota a průjem objevuje jeden nebo dva dny před tím, než se zub skutečně prořízne, zatímco u virózy je jejich trvání delší.

Podle dětských lékařů byste měli zpozornět vždy, když dítě bojuje se zvýšenou teplotou dél než dva dny, pokud průjem trvá délě než den, nebo v případě, že teplota překračuje 38,5 stupňů. V takovém případě by dítě pro jistotu měl prohlédnout pediatr.

Někteří pediatři jsou ve svém názoru ještě radikálně a tvrdí, že zvýšená teplota a průjem, které jsou tradičně spojovány s růstem zubů, jsou pouhým lidovým mýtem, který se nezakládá na pravdě. Jde údajně prakticky vždy o příznak jiného onemocnění a rodiče by měli navštívit s dítětem lékaře, aby určil příčinu potíží. Téměř vždy je jiné onemocnění příčinou teploty vyšší než 38 stupňů, sníženého močení, zvracení, nebo kašle.

Odborníci v rámci výzkumu sledovali skupinu dětí od tří do osmi měsíců a pečlivě monitorovali všechny zdravotní problémy, které se u nich za tu dobu vyskytly. Zjistili, že v průměru čtyři dny před samotným proříznutím zubu a tři dny poté, mají děti oteklé dásně a trpí typickými nepříjemnými příznaky (opruzení, zvýšená teplota, červené tváře, slinění, podrážděnost...). Pětatřicet procent dětí absolvuje růst zubů bez jakýchkoli potíží a nepříjemných symptomů. Zvýšená teplota se obvykle objevuje jeden den předtím, než se zub objeví v ústech. Spojitost mezi růstem zubů a průjmem nebyla prokázána.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co musíte vědět o dětských zubech
Prořezávání zubů: Jak dítěti ulevit
Mýtus: Prořezávání zubů způsobuje horečku