Menu
Úvod  › 

Mýtus: Prořezávání zubů způsobuje horečku

Většina rodičů si prořezávání zubů u dítěte automaticky spojuje s horečkou. Jenže podle lékařů je to jen mýtus. Horečka s růstem zubů nijak nesouvisí.

Všichni rodiče to dobře znají: probdělé noci, nechuť k jídlu, podrážděnost, mrzutost, které doprovází bolestivé prořezávání zubů dětskou dásničkou. Častým omylem rodičů je však přesvědčení, že prořezávání zubů způsobuje horečku. Jde o vytrvalý mýtus, který se však nezakládá na pravdě. Jak to s dětskými zuby a horečkou tedy skutečně je?

Základy dětských zubů (nebo také mléčných zubů) se tvoří už ve velmi časných stádiích těhotenství - přibližně kolem osmi týdnů po početí. V okamžiku porodu, už je všech dvacet mléčných zubů umístěno a vytvořeno v dětské dásni. Kolem šestého měsíce věku dítěte se tyto zuby začnou tlačit skrze tkáň dásně. Ve věku tří let už mají děti obvykle všechny zuby prořezané.

Zuby dovolují dítěti rozmělnit pevnou potravu předtím, než ji spolkne. Zásadně se tak podílejí na změně jídelníčku. Vytváří také místo pro druhé stálé zuby a pokud jsou vytržené příliš brzo - například v důsledku zubního kazu - důsledkem může být křivení stálých zubů.

Symptomy prořezávání zubů u dětí jsou různorodé. U některého dítěte ani nepoznáte, že mu zuby rostou, zatímco jiné má oteklé dásně, červené tváře, slintá a je mimořádně mrzuté a uplakané. Rodiče ale často připisují prořezávání zubů i symptomy jiných onemocnění. Studie Royal Children´s Hospital zjistila, že sedmdesát až pětaosmdesát procent rodičů věří, že prořezávání dětských zubů způsobuje řadu zdravotních problémů včetně horečky.

Nicméně řada studií dokázala, že teplota dětí v průběhu prořezávání zubů se nijak neliší od té, když už se zub skutečně prořízne. Odborníci předpokládají, že původ mýtu souvisí spíš než s prořezáváním zubů s věkem dítěte. Mezi šestým měsícem a třetím rokem trpí děti velmi často drobnými infekcemi a onemocněními, jako jsou virózy, chřipka, nachlazení, které často doprovází horečka.

O horečce se mluví v případě, že tělesná teplota dítěte stoupne nad osmatřicet stupňů. Horečka je příznakem infekce. Pokud teplota dítěte překročí devětatřicet stupňů, měli byste rozhodně navštívit lékaře a nečekat na to, až se zuby proříznou.

Je normální, pokud jsou s prořezáváním zubů spojeny drobné nepříjemnosti a pocit nepohodlí pro dítě, který by však měl během týdne ustoupit. Ulevit by se mu mělo, pokud může kousat do něčeho tvrdého, nebo si může dáseň ochladit. Koupit můžete také hojivé gely, které mají anestetický účinek, aplikují se na dásně a uleví dítěti od bolesti. Nepoužívejte je však před jídlem, protože mohou znecitlivět jazyk dítěte a ztíží polykání jídla.

Neustále si opakujte, že mléčné zuby zůstanou v ústech dítěte přibližně do dvanácti let a vyplatí se proto o ně dobře pečovat. Jakmile se zuby proříznou, je potřeba začít s jemným čistěním, které působí jako prevence zubního kazu. Samozřejmostí by mělo být každodenní použití měkkého kartáčku a fluoridové pasty pro děti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?
Co musíte vědět o dětských zubech
Zdravotní problémy, které u dětí nesmíte ignorovat
Prořezávání zubů: Jak dítěti ulevit