Menu
Úvod  › 

Co musíte vědět o dětských zubech

Kdy se vyklubou? Jak poznáte, že rostou? Jak o ně pečovat? Jaké jsou nejčastější chyby rodičů? Přečtěte si všechno, co chcete a potřebujete o dětských zubech vědět.

Kdy začínají zuby růst?

První zub se obvykle v dětské dásničce objeví mezi čtvrtým a dvanáctým měsícem. Zpravidla se nejdřív vyklube jednička dole.

Jak se projevuje růst zubů?

I když si matky na dětských hřištích rády vykládají o tom, jak růst zubů jejich dětí provázely horečky a průjem, neexistuje žádný výzkum, který by něco podobného potvrzoval. Nicméně odborníci tyto symptomy nevylučují. Nesouvisí to však přímo s růstem zubů, ale s tím, že v tomto období si děti strkají prsty do úst mnohem častěji a je tak pravděpodobnější, že se spolu s olizováním prstů nakazí i nějakou střevní infekcí. Obvykle odborníci mluví o tom, že růst zubů provází zvýšené kousání, slintání, mnutí dásní a sání. Dítě může být podrážděné, nespavé, tahat si za uši, může mít červené oteklé tváře a objevit se může i nechuť k jídlu.

Jak se může dítěti ulevit?

Neexistuje žádný přípravek, který by stoprocentně účinkoval na všechny děti. Osvědčená jsou však kousátka, která se dají nachladit v ledničce, různé kousací kroužky pomáhající prořezávání zubů i masážní žínky. Dítěti ale můžete pomoci i tím, že mu budete čistým prstem masírovat nateklou dásničku. Lokální anestetika určená pro tlumení bolesti zubů (například Mundisal a podobné gely) mohou být užitečné, pokud dítěti nevadí jejich chuť. Počítejte však s tím, že nárazově zvyšují slinění.

Jak o dětské zuby pečovat?

Pokud chcete být skutečně pečlivými rodiči, můžete o hygienu dětských úst pečovat dokonce ještě před tím, než se vůbec první zub objeví. Kupte si v lékárně speciální masážní žínku a jemně s ní omyjte dětské dásně každý den. Na první zuby se potom prodávají speciálně měkké zubní kartáčky na prst, jimiž můžete čistit první zuby dítěte vždy ráno a večer. Není potřeba používat zubní pastu, na první čistění stačí úplně čistá voda. Fluoridová pasta dokonce není vhodná až do dvou let dítěte. Pokud chce starší dítě trénovat už s pastou, kupte mu pastu bez fluoru určenou pro děti mladší dvou let, a její množství na kartáčku by mělo odpovídat zhruba velikosti hrášku. Máte pocit, že je zbytečné starat se o mléčné zuby, které stejně za čas vypadnou? Uvědomte si, že mléčný zub bude mít dítě přibližně pět let a pokud jej zasáhne kaz, bude dítě bolet úplně stejně jako bolí vás zkažený zub. Navíc kazy na mléčných zubech postupují velmi rychle. Navíc je dokázané, že děti se zkaženými mléčnými zuby mají následně mnohem víc problémů i se stálými zuby. Čím dříve si dítě osvojí základy zubní hygieny, tím lépe pro něj. Odborníci dále varují rodiče před nejčastější chybou, která způsobuje zubní kaz: nikdy neuspávejte dítě s lahví mléka nebo ovocného džusu.

Kdy vzít dítě poprvé k zubaři?

V tomto ohledu se doporučení odborníků různí od objevení prvního zubu do tří let. Nicméně rozhodně nic nezkazíte tím, že se vypravíte dříve. Zubař či zubní hygienista vám poradí, jak se o dětské zuby správně starat a v neposlední řadě jde o psychologický moment, kdy nebude mít dítě návštěvu zubaře spojenou pouze s nepříjemnými zážitky a bolestí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší nebezpečí pro děti: Váš domov
Podpořte vývoj dětského mozku
Proč děti pláčou
Velký přehled hraček: Co vaše dítě ocení?