Menu
Úvod  ›   › 

6 největších mýtů o cvičení

Myslíte si, že čím těžší činky budete zvedat, tím větší svaly budete mít? Jste přesvědčeni, že nejrychleji zhubnete v kardio zóně. nebo že se tuk začíná spalovat až po půlhodině cvičení? Seznamte se s největšími fitness mýty!

1. Největší účinek má cvičení ráno.

Můžete cvičit kdykoli během dne se vám zamane. Vaše tělo bude stejně reagovat na sport ráno, v poledne, nebo večer. Důležité je ale, abyste si zhruba hodinu před cvičením dali malou svačinku, která nezahltí vaše tělo, ale dodá vám energii potřebnou ke sportovnímu výkonu. Někteří lidé preferují cvičení ráno čistě proto, aby měli energetičtější start do nového dne. Nicméně na spalování kalorií nebo výkonnost při sportu denní doba vliv nemá.

2. Po tréninku musíte okamžitě zásobit tělo proteiny.

Záleží na tom, jak vypadal váš trénink, ale rozhodně není nutné po každém cvičení zásobit okamžitě tělo proteiny. Pokud se snažíte sportem hubnout a nejde vám primárně o vybudování svalové hmoty, odborníci spíše doporučují doplnit glykogen. Před nebo po tréninku si dejte tak raději sport drink. Jestliže vám jde naopak o budování svalové hmoty, přísun proteinů po cvičení vám ve vašem úsilí významně pomůže.

3. Čím těžší závaží budete zvedat, tím větší svaly budete mít.

Takto to skutečně nefunguje. Pokud si chcete vybudovat svalovou hmotu a "vyrýsovat" celé tělo, raději zvedejte lehčí závaží, ale zvyšte počet opakování. Dosáhnete tak mnohem lepšího výsledku, než když pětkrát zvednete supertěžkou činku, po které vás svalová horečka vyřadí z provozu na několik dní.

4. Kardio je nejrychlejším způsobem, jak zhubnout.

Nejrychlejší metodou hubnutí je bezesporu dieta. Ať to zní sebeprovokativněji, je mnohem jednoduší omezit svůj denní příjem jídla o pět set kalorií, než stejné množství kalorií spálit cvičením. Na druhou stranu pokud se zaměříte pouze na dietu a vynecháte pohyb, váš metabolismus se zpomalí a váhový úbytek se začne zpomalovat také. Kardio je vynikajícím způbobem hubnutí, pokud k němu přistupujete realisticky. Počítejte, že za jednu hodinu spálíte 300 - 600 kalorií, podle druhu cvičení, intenzity a nastavení vašeho metabolismu.

5. Tuk se začíná spalovat až po půl hodině cvičení.

Kupodivu nejvíc tuku spalujete, když jste v klidu. Tím však není myšleno, že pokud se budete povalovat před televizí, budete mít postavu jako Arnold zamlada. Řeč je pouze o spalování tuků v poměru s cukry. Při intenzivním sportování se totiž spalují v první řadě cukry ze svalů, ale tukové zásoby se rozpouštějí také. Takže sice při sledování akčního filmu spálíte převážně tuky, ale jejich množství je tak mizivé, že se se spálenými tuky v průběhu cvičení přirozeně nedá vůbec srovnat. Mýtus o tom, že tělo začíná spalovat tuky až po půl hodině cvičení vychází ze skutečnosti, že zhruba po čtyřiceti minutách se začínají spalovat převážně tuky.

6. Čím déle budete ve fitku, tím rychleji dosáhnete výsledků.

Nic proti pravidelnému cvičení, ale pokud se domníváte, že čím delší dobu budete v posilovně, tím rychleji se dostaví výsledky, jste na omylu. Pokud budete své tréninky nesmyslně prodlužovat, dosáhnete pouze toho, že budete vyčerpaní a unavení. Druhý den budete mít bolesti svalů a významně se tak zvýší pravděpodobnost, že nebudete moci jít znovu cvičit. Pravidelným cvičením, které trvá kratší dobu, dosáhnete mnohem lepších výsledků.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
15minutový trénink: 3 pohyby, 300 svalů
10 tipů od trenérů celebrit
5 nejúčinnějších cviků pro ploché břicho
Největší chyby, které děláte při běhání
5 druhů rakoviny, kterým předejdete cvičením