Menu
Úvod  › 

Opalování v těhotenství ? ano či ne?

Nadměrné slunění neprospívá nikomu, natož těhotné ženě. V těhotenství je pobyt na sluníčku spojen s mnoha zdravotními riziky. Z tohoto důvodů by měly nastávající maminky vystavování se slunečním paprskům zvážit.

Nebezpečí nemalého rozsahu představuje jednak přehřátí organismu a s tím je spjatá i dehydratace. Obojí může ohrozit nejen maminku, ale i plod. Tělesná teplota je v době těhotenství přirozeně o něco vyšší, proto může k přehřátí dojít poměrně snadno. Během letních dnů je důležité dbát na dostatečný pitný režim, přesto, že se těhotná žena pohybuje ve stínu. Dále je vhodné nosit pokrývku hlavy (kšiltovka, klobouček, šátek) a vyhýbat se ostrému polednímu slunci, kdy je kolem oběda nejsilnější záření.

Citlivá pokožka v těhotenství

Během těhotenství je žena vystavena vlivům hormonálních změn a její pokožka se tím pádem stává mnohem choulostivější na účinky ultrafialového záření. Jinými slovy pokožka těhotné ženy je náchylnější na spálení. Mnohem častěji dochází k nestejnoměrnému opálení a tvorbě pigmentových skvrn, jež mohou být i trvalé. Rozhodne-li se nastávající maminka přesto vystavit pokožku na sluníčko, měla by používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Dále pak nanášet krém s předstihem, aby se stihl vpít do pokožky a poskytl maximální ochranu.

Důsledky nadměrného slunění v těhotenství

Intenzívní opalování může vést k úbytku hladiny kyseliny listové, která je během těhotenství obzvlášť důležitá, neboť snižuje rizika některých vrozených vad plodu. Je tedy na místě zvážit, zda bronzová pokožka skutečně stojí za ty rizika. Každý extrém většinou škodí a slunění se v těhotenství nečiní výjimku. To však neznamená, že se těhotná žena musí před slunce ukrývat - to by jí také neprospívalo, protože sluneční parsky rovná se přísun vitamínu D. Jde jen o to vyhnout se polednímu žáru, nebýt na slunci dlouho a používat vhodné kosmetické přípravky. Zkrátka všeho s mírou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články