Menu
Úvod  › 

Chemické těhotenství: Noční můra všech těhotných

Na těhotenském testu se objeví dvě čárky, začnete jásat a těšit se na vytoužené dítě, jenže testy z krve vyjdou negativní a následuje obrovské zklamání. Pravděpodobně jste právě prodělala takzvané chemické těhotenství.

Možná jste o tomto termínu nikdy neslyšela, ale chemické těhotenství je strašákem všech těhotných. Jde o situaci, kdy se snažíte o početí dítěte, pak si těsně před menstruací, nebo první dny po jejím vynechání uděláte těhotenský test a k vašemu nadšení se na něm objeví dvě čárky. Oznámíte radostnou novinu svému partnerovi a možná i dalším lidem. Jenže pak se objednáte na kontrolu ke svému gynekologovi a zjistíte, že je všechno jinak. Že se totiž jedná o takzvané chemické těhotenství.

Chemické těhotenství je situace, kdy je sice vajíčko oplodněno, ale neuhnízdí se a tudíž se ani dál nevyvíjí. Většina žen, které chemické těhotenství prodělá, jeho existenci vůbec nezjistí a projeví se pouze jako lehce zpožděná menstruace, která je o něco silnější než obvykle. Nicméně spolu s oplodněním vajíčka začne stoupat hladina HCG (těhotenského hormonu), kterou citlivé těhotenské testy zaznamenají a projeví se v podobě dvou čárek. Pokud se tedy snažíte otěhotnět, nejspíš máte dobře spočteno, kdy máte dostat menstruaci a uděláte-li si test těsně před menstruací nebo těsně po jejím předpokládaném termínu, objeví se pozitivní výsledek. Nicméně pokud si test zopakujete za několik dní zopakujete, druhá čárka nesílí, nebo dokonce i slábne. Nebo se za několik dní vypravíte k lékaři na krevní testy, které ovšem vyjdou s negativním výsledkem. Za pár dní poté se dostaví i menstruační krvácení a na váš pozitivní test vám zbudou jen vzpomínky a pocit zklamání.

Skutečná příčina chemického těhotenství není známá, ale předpokládá se, že jde o chromozomální abnormality plodu, či nedostatečnou kvalitu vajíčka nebo spermie, které znemožňují normální vývoj. Bohužel padesát až šedesát procent potratů v prvním trimestru těhotenství je způsobeno chemickým těhotenství, přičemž často těhotenství skončí bez toho, aniž by o něm žena vůbec věděla. Podle lékařů je v současné době výskyt chemických těhotenství stejně častý jako v minulosti, nicméně vzhledem k pokročilým a citlivým těhotenským testům může jeho existenci žena identifikovat, zatímco v minulosti proběhlo většinou bez diagnostiky.

Vzhledem k tomu, že v naprosté většině případů je chemické těhotenství vyloučeno tělem samovolně a není zapotřebí žádného lékařského zákroku, můžete se o další početí začít snažit hned po další menstruaci. Většinou se také po prodělaném chemickém těhotenství nepodstupují žádné lékařské testy, k těm se přistupuje až poté, co se chemické těhotenství opakuje několikrát po sobě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejčastější příčiny potratu
Otěhotnění po mimoděložním těhotenství
Otěhotnění po potratu: Půl roku čekat nemusíte
Potrat: Mýty, příčiny a příznaky
Otěhotnění po potratu: Jak dlouho musíte čekat?
Opakovaný potrat není překážkou úspěšného těhotenství